Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. İzmir tarihi Kemeraltı için para arıyor

İzmir tarihi Kemeraltı için para arıyor

ateshaber ateshaber -
32 0

İZMİR (İGFA) – İzmir Ekonomik Kalkınma Uyum Konseyi (İEKKK) 119’uncu toplantısını Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde tarihi Kemeraltı Çarşısı gündemi ile yaptı. Kemeraltı Çarşısı’nın dünyada tanınırlığını artırmak için kaynak yaratma ve ölçeklendirme emeliyle kurulan İzmir Tarihi Kemeraltı Gayrimenkul Yatırım Fonu, heyet üyelerine anlatıldı. Re-Pie Portföy İdare Şirketi ile kurulan İzmir Tarihi Kemeraltı Gayrimenkul Yatırım Fonu aracılığıyla çalışmayı geniş kitlelere tanıtmak, ulusal ve milletlerarası yatırımcıları bölgeye çekmek ana hedefini taşıyan atak için suradan dayanak istendi.

Re-Pie Portföy İdare Şirketi’nin İzmir’e gelmesinden ötürü çok heyecanlı olduklarını söyleyen Lider Tunç Soyer, “Kemeraltı çok kan kaybetti. Şayet Kemaraltı’nı unvanına, tarihine, geçmişine ve geleceğine uygun bir noktaya taşıyabilirsek, bölge tüm kent için kaldıraç misyonu üstlenebilir. Dünyanın en büyük ve en eski açık hava alışveriş merkezi Kemeraltı İzmir’in kaldıracı olmalıdır” dedi.

Uyumayan bir Kemeraltı için
24 saat boyunca yaşayan bir Kemeraltı yaratma niyetinde olduklarını anlatan Lider Soyer, “Kemeraltı’nın cıvıl cıvıl, alışveriş yapılan merkeze dönüşmesi değerli. O nedenle TARKEM’in tekil binalar üzerinde yaptığı çalışma değerli. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak şu anda 600 milyonluk yatırım yapıyoruz. Kemeraltı’nın 50 yıldır ihmal edilen bütün alt yapı meselelerini kökünden çözüyoruz. Bütün alt yapıyı yeniliyoruz” diye konuştu.

Kurul üyelerinden takviye istedi
Sokak Sağlıklaştırılması için 250 milyon lira civarında bir bütçe ayırdıklarını lakin tüm bunların bölgenin kent açısından kaldıraç vazifesini üstlenmeye yetmediğini tabir eden Lider Tunç Soyer, “Tam orada büyük bir finansman eksikliği olduğunu belirledik. TARKEM de bu tespiti yaparak yola çıktı. Re-Pie Türkiye’deki mevcut bankalardan sonra en yüksek hacme sahip yatırım iştiraki şirketi. Kemeraltı’na girmeye karar verdiler. Bizim için çok heyecan verici bir başlangıç. Şayet Re-Pie, TARKEM, Büyükşehir Belediyesi, başka kurumlar gövdelerini bu işin altına koymazlarsa bu boş bir heves olarak kalır. Yürümez. Bu öykünün yürümesi için her şey var. Ancak yetmiyor. Bu öyküye İzmir’in bütün dinamikleri sahip çıkmazsa, İzmir bütünü ile bu işi sahiplenmezse, bütün bunlar daha uzun vakitlere yayılır. Tekrar başa dönülür. Sizler İEKKK olarak çok değerlisiniz. Bu kıssaya en çok sahip çıkacak olan sizlersiniz” dedi.

“Kemeraltı bu kentin kalbi”
Fon olsa da olmasa da Büyükşehir Belediyesi’nin Kemeraltı’nda alt yapı yatırımı yapmaya kararlı olduklarını vurgulayan Tunç Soyer, şunları söyledi: “Bu bugün Re-Pie, yarın bir oburu. TARKEM bir yıldır kaynak arayışını sürdürdü ve Re-Pie ile bir muahede yaptı. Biz Kemeraltı’na takviye vermeye devam ediyoruz. Kemeraltı bu kentin kalbi. Burası ile ilgili herkes birşeyler yapma çalışmış. Buradaki risk Re-Pie şirketinin yeteri kadar yatırımcı çekememesi olabilir. Çekmediğinde kar edilemiyor olabilir. Risk budur. Ben Re-Pie’a dayanak olun demiyorum. Ben bu öyküde hangi yatırım şirketi olursa olsun, ona takviye olmak gerektiğini söylüyorum.”

“Esnafın bu yatırımın bir kesimi olmasını sağlamak istiyoruz”
Sadece Katar, Suudi yahut dünyanın diğer yerinden büyük bir sermayenin Kemeraltı’na girmesine razı olmadığını söyleyen Lider Tunç Soyer, “Bu sermaye kümeleri gelip de ‘Kemeraltı’nı zirveden tırnağa alıp yapacağım’ derse, ben onun önünde dururum. Lakin esnafın bu işin içinde olmasını çok isteriz. Bu nedenle şirkete ‘esnafın 50 bin lira ile önünü açarsanız olur’ demiştim. Re-Pie buna da istek gösterdi. Esnafın bu yatırımın bir modülü olmasını sağlamak istiyoruz. Hem kendi işini sürdürsün ve orada ortaya çıkacak bedelin modülü olabilsin. İnançlı bir noktada duruyoruz. Kim olursa olsun dayanak olacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi imkanları ile yapabileceğimizin üst hududu, alt yapı ve sokak sağlıklaştırma projeleridir. Biz ticari bir kurum değiliz. TARKEM’i nasıl destekliyorsam, Re-Pie şirketini de desteklerim, yarın oburu gelsin onu da desteklerim” diye konuştu.

“Kemeraltı’na yatırım yapanın da yüzünü gülümsetecek”
TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler de toplantıda sunum yaptı. Kemeraltı’nın gelişmesi için bu şirketi işin içine dahil ettiklerini belirten Sergenç İneler, “Tekil yapı ölçeğinde toplamda 21 yapıda onarım çalışmaları yapılacak. 21 yapıdan ikisinin onarımı yapıldı. 9’unun onarımı devam ediyor. İki yıl içerisinde bu 9 yapıdan 5’i bitmiş olacak. 21 yapı alanı değiştirmeye haiz, tekil yapı ölçeğindeki en değerli projeler. Burası UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne girdi. Burada onarım arayışı ve finans gereksinimi daha da arttı. Kemeraltı’na yatırım yapanın da yüzünü gülümsetecek. Yatırım yapana da para kazandıracak. Bunu yaparken bölgedeki esnafa, zanaatkara, hijyenik, pak ve inançlı ve yüksek kalitede hizmet sunacak” dedi.

“Fon da bunun vergi istisnası en yüksek araçlarından biri”
Fona girişi bedelinin en düşük 50 bin lira olduğunu tabir eden İneler, “Esnafı fonun içerisine dahil edeceğiz. Başta İzmirliler olmak üzere, Türkiye ve dünyaya açabilecek nitelikte olsun istedik. Birinci etapta Havra Sokağı ve etrafından çalışmaya başlayacağız. Burada onlarca kıymet var. Sıçrama yapacak noktadayız. Buradan elde ettiğiniz karlar, gelir vergisinden muaf fonlar. Buranın taçlanması için çok kıymetli bir proje. Burası mevcut projeksiyonuyla 4 ile 5 yılda dolar bazında iki katına gelir sağlayacak bir yatırım alanı. Fon da bunun vergi istisnası en yüksek araçlarından biri. Neden ortak olmayalım” diye konuştu.

“Sizlerin de bugün elinizi taşın altına sokmanızı istiyorum”
Kemeraltı Esnaf Derneği Lideri Semih Girgin de Kemeraltı’nın ticari bir alan olduğuna değinerek, şunları söyledi: “270 hektarlık bir alan. Bütün olarak baktığımızda bin 700 tescilli bina var. Işığının yanmadığı, katmadeğer sağlamayan atıl binalar. Ticaret yapıyoruz. Kar da ziyan da hepimizin elinde. Emlak kıymeti çok yüksek bir yerden bahsediyoruz. Ardımızda duran bir belediye lideri var. Bu hususta şanlıyız. Sizlerin de bugün elinizi taşın altına sokmanızı istiyorum. İzmirli bunu hak ediyor. Esnaf vergi vermeyecek. Haciz gelmeyecek. İçerideki esnafın yaşaması da buna bağlı. Sizden bu hususta dayanak istiyoruz.”
Toplantıda şura üyelerinden kimileri fona takviye vereceğini açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir