Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. İhracatçılar Çin seferine çıkıyor

İhracatçılar Çin seferine çıkıyor

ateshaber ateshaber -
25 0

İZMİR (İGFA) – Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, pandemi sonrasında birinci defa fiziki iştirakin olacağı Çin Memleketler arası İthalat Fuarı’na Çin pazarında büyümek isteyen Türk ihracatçılarını davet etti.

Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Stratejisiyle örtüşen ve Ticaret Bakanlığı’nca desteklenen Çin Memleketler arası Ticaret Fuarı sayesinde Çin’e, Türkiye’den yapılan ihracatı artırmak için uygun bir yer oluştuğu bilgisini veren Eskinazi, “Çin’de karantina kaideleri ortadan kalktı. Vize süreci olağana döndü. Çin Memleketler arası İthalat Fuarı’na 4. Defa Türkiye Ulusal İştirak Tertibi yapacağız. Türkiye ile Çin ortasındaki dış ticaret Türkiye aleyhine bir seyir izliyor. Çin’den ithalatımız 2022 yılında 41,3 milyar dolar iken, ihracatımız 3 milyar dolar düzeyinde. 2022 yılındaki toplam 109 milyar dolarlık dış ticaret açığımızın 38 milyar dolarlık kısmı Çin’e karşı verilmiş durumda. Çin’e ihracatımızı artırarak bu dış ticaret açığını azaltmak istiyoruz” diye konuştu.

Fuarda “Hizmetler, Araba, Akıllı Sanayi ve Bilgi Teknolojileri, Tüketici Eserleri, Medikal Ekipmanlar ve Sıhhat Eserleri, Besin ve Ziraî Eserler isimlerinde başka holler bulunduğunu aktaran Eskinazi, besin, güçlü tüketim eserleri, kozmetik, bebek mamaları, şarap, organiz kimyasallar, işlenmiş doğal taş kesimlerinin Çin’e ihracat için avantajlı dallar olduğunun altını çizdi.

TURKISH TASTES ÇİN’E UZANACAK

Ticaret Bakanlığımızın takviyesiyle Türk besin eserlerinin ihracatını artırmak için “Turkish Tastes” isimli bir TURQUALITY Projesi yürüttüklerini hatırlatan Eskinazi, “Turkish Tastes projemiz kapsamında ABD’de ağır bir tanıtım programı sürdürüyoruz. Bu projenin misal bir ayağının Çin’de olmasını planlıyoruz. Bu projede Türk mutfağı Las Vegas Üniversitesi’nde ders olarak okutulurken, Toplumsal medya fenomenleri ve ünlü şefler Türk lezzetlerini Amerikalılara tanıttı. Bu tanıtım çalışmaları sonucunda ABD’ye besin ihracatımız yüzde 100’lük artışla 700 milyon dolardan 1,4 milyar dolara çıktı. Türk besin eserlerinin Çin’de de bilinirliğini ve tercih edilirliğini artıracak bir proje hazırlığı içindeyiz. Çin Milletlerarası İthalat Fuarı’da Çin’e ihracatımızı artırmak için değerli bir fırsat. Türk ihracatçılarımızı bu fırsatı değerlendirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir