Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Hürmetçi Sazlığı’nın ünü sonları aşacak

Hürmetçi Sazlığı’nın ünü sonları aşacak

ateshaber ateshaber -
32 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri’nin Hacılar Belediye Lideri Bilal Özdoğan, Türkiye’nin dört bir tarafından fotoğraf ve tabiat tutkunlarının da ilgisini çeken yılkı atlarıyla ünlü Hürmetçi Sazlığı için yeni yapılan projelerin kısa vakitte hayata geçirileceğinin de muştusunu verdi.

Başkan Özdoğan yaptığı açıklamada; “Geçtiğimiz günlerde Sayın Valimiz ve Kaymakam beyefendiyle birlikte Hacılar’ın bir öteki hoş turizm alanı olan Hürmetçi Sazlığı’nda bir toplantı yaptık. Orada bir toplumsal tesis, bir muhtarlık binası, girişte yolun genişletilmesi ve yoldaki duvarın da güncellenmesi ile ilgili görüşme gerçekleştirdik. Burada fotoğraf çeken insanların nefes alacakları bir alan, insani gereksinimlerini giderebilecekleri bir alan olsun istedik. Valiliğimiz ve belediyemiz işbirliğiyle burada yeni bir tesiste inşallah proje etabında. Hürmetçi Sazlığı’nda turizmden ilçemize, vilayetimize ne katkımız olur bunlarla alakalı çalışmalarımız olacak. Biz de devlet olarak oraya katkı vermek ismine gerekli dayanakları sağlayacağız inşallah. Yalnızca Kayseri’mizin değil Türkiye’mizin bildiği tanıdığı bir alan olacak. Bu manada da Hacılar’ımızın tanıtımına katkı sağlayacak çalışmaları da yakından takip ediyoruz.” Dedi.

Mevsimin birinci yağmurlarıyla bir arada suyla dolan ve deniz düzeyinden yaklaşık 1073 metre yükseklikte yer alan Hürmetçi Sazlığı; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarından geçen göç rotası üzerinde bulunmaktadır. Rekreasyonel açıdan olduğu kadar yaban hayatı açısından da kıymetli olan sazlık içerisinde; büyük ak balıkçıl, gri balıkçıl, küçük kuğu, ötücü kuğu, angıt, suna, yeşilbaş ördek, kılkuyruk, saz tavuğu, sakarmeke, saz delicesi, uzun bacak, küçük balaban, kaşıkçı, leylek, sığırcık, kırlangıç, zirveli toygar, ibibik, Avrupa arı kuşu, akkuyruk sallayan, yalıçapkını, serçe ve saksağan üzere kuş çeşitlerini tabiat tutkunları gözlemleme bahtına sahip.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir