Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Gıda-İş’ten açlık dayatmasına karşı gayret daveti

Gıda-İş’ten açlık dayatmasına karşı gayret daveti

ateshaber ateshaber -
29 0

BURSA (İGFA) – Açlık dayatmasına karşı gayret daveti yapan Gıda-İş, toplantıda seçim süreci değerlendirmesi, ekonomik ve siyasi gelişmeler, sendikal hak ve özgürlükler, örgütlenme ve kongre hazırlık sürecine dair tartışmalar yürüttü.

Gıda-İş Sendikası İdare Konseyi imzasıyla yapılan açıklamada, 14 ve 28 Mayıs’ta eşitsiz bir seçim süreci yaşandığı belirtilerek, “İktidarın devletin tüm imkanlarını seferber ederek sürdürdüğü kara propaganda ile bir defa daha Mecliste Cumhur ittifakı çoğunluk sağlamış, Cumhur ittifakı adayı Erdoğan ikinci tıpta yine cumhurbaşkanı seçilmiştir. Millet ittifakının dağınık yapısı, seçim sandıklarını bile tutamaması, daima zikzaklar çizen siyasetleriyle işçi bölümlerde karşılık bulamamış, ortaya koydukları onarımcı programları mağlubiyete uğramıştır. Emek ve Özgürlük ittifakı ise kitlelere ulaşma, programını anlatma konusunda yetersiz kalmıştır, geniş işçi yığınlarıyla bağ kuramamıştır. En geniş emek ve demokrasi güçleriyle birleşme konusunda kâfi bir uğraşın içinde olamamıştır” sözleri kullanıldı.

Açıklamada şu sözler yer aldı:
• “Başta yüz binlerce besin çalışanı olmak üzere, milyonlarca personel sendikal hak ve özgürlüklerden mahrum, işverenlerin iki dudağı ortasında çalışma şartlarına mahkum edilmiştir. Sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki mahzurların kaldırılması (baraj, grev yasakları, işten atmalar, sendika seçme özgürlüğü, iş yerinde referandum vb) mevzularda tüm sendikalarla, emek örgütleriyle birlikte uğraş edilmesi, ortak çalışmaların yapılması, platformların kurulması, kampanyaların örgütlenmesi, sendikal hak ve özgürlüklerin emekçilerin gündemine girmesi konusunda aktif bir çalışmanın yapılması,
• Tüm fiyatların yoksulluk hududu üzerinde bir fiyata denk gelecek biçimde artırılması için uğraş edilmesi,
• Artan iş cinayetleri, çalışma şartlarının ağırlaştırılması, angaryaya karşı çabanın sürdürülmesi,
• Mevsimlik ÇAYKUR çalışanlarının takım talebi yakıcılığını sürdürmektedir. ÇAYKUR’da mevsimlik personele takım talebi için çabanın takım hakkını alana kadar kesintisiz sürdürülmesi,
• Mültecilere karşı sürdürülen ırkçı ve şoven siyasetlere karşı daha faal bir uğraşın verilmesi,
• Emekçi ve işçilerin birleşik çabasının önündeki manilerin kaldırılması için her seviyede teşebbüslerin desteklenmesi, platformların güçlendirilmesi eforlarının ısrarla sürdürülmesi, sendikamızın 34. Olağan Genel Şurası, üstte tabir edilen sıkıntılara karşı gayretin yükseltilmesinin platformu olarak örgütlenmektir.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir