Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Gayrettepe İstasyonu’na sanatsal tasarım

Gayrettepe İstasyonu’na sanatsal tasarım

ateshaber ateshaber -
31 0

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’nin en süratli metrosu unvanını taşıyan çizginin Gayrettepe temas noktasını ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yerinde incelemelerde bulanarak, bilgi aktardı.

Akıllı tünel konsepti ile dünya metrolarında bir birinci olan sınırın Gayrettepe istasyonu, eşsiz mimarisi ve tasarımı ile de göz doldurdu. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok noktasında anıt, müze, tema park ve kent mimarisi üzere konsept projeler tasarlayan ve hayata geçiren OutdoorFactory’nin imzasıyla hayat bulan tasarım ve uygulamalarla adeta bir tarih müzesine dönüşen metro çizgisinde, ana tasarım ögesi İstanbul ve Türkiye tarihinin simgeleri oldu.

Türkiye’nin dünyaya örnek ulaşım projeleri, İstanbul’un eşsiz boğaz silüeti, simge yapılarının yanı sıra Türk kültürü, periyodun kıymetli tarihi yapıları üzere birçok elementin yer aldığı dizaynlarda, yolculara kenti adeta yer altında yaşama imkânısunan metro sınırında minimalist ve çağdaş bir tasarım kurgulandı.

Tasarım öyküsü 72 metre ile Türkiye’nin en derin metro istasyonu olan Gayrettepe istasyonu, sanatsal boyamalar, rölyefler, peron alanında yönlendirmeler, tavan üniteleri, dijital içerik üretim, 3d mapping, interaktif ekranlar ve uygulamalarla yerin altında adeta bir İstanbul ve Türkiye mozaiklerinin sergilendiği bir müze haline getirildi.

Pîrî Reis haritasından yola çıkarak tarh boyunca Türk kültürünün coğrafyamızdaki sembolikleşmiş öğeleriyle dünya üzerine katkılarını bir enstalasyon ile anlatan kısımda Türk tarihi ve mimarisinin özeti hayata geçirildi. Bir merkez noktası olan Gayrettepe istasyonunda bu simgeler dünyanın tarih boyunca kıymetli merkezlerinden biri olan İstanbul da dizaynda merkez olarak konumlandı. Mermer üzerine uygulanan kabartma, kazıma ve boyama teknikleri ile işlenen temalar mimari olarak da benzerlerinden açık orta ayrışmakta.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir