Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Fırat EDAŞ’tan ‘sayaçlarınızı kurcalamayın’ uyarısı

Fırat EDAŞ’tan ‘sayaçlarınızı kurcalamayın’ uyarısı

ateshaber ateshaber -
28 0

Bingöl Aktüel TV / BİNGÖL (İGFA) – Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (Fırat EDAŞ), dağıtım bölgesindeki tüketicilere kesintisiz güç sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Fırat EDAŞ, sayaçların değiştirilmesi, elektrik arızasının giderilmesi, elektriğin kesilmesi yahut tekrar bağlanması, demirbaşların sabitlenmesi, sınırların yakınındaki ağaçların budanması üzere süreçlerin can ve mala yönelik risk oluşturduğunu ve yalnızca işyeri çalışanları tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

Fırat EDAŞ yaptığı yazılı açıklamada, Elazığ, Bingöl, Malatya, Tunceli vilayet ve ilçelerinden gelen talep ve raporlar doğrultusunda şirketin uzman takımlarının Yüksek Tansiyon Elektrik Tesisatı Yönetmeliği’ne (EKAT) uygun olarak ağaç kollarını budadığının altını çizdi.

Açıklamada, ağaç kısımlarının elektrik çizgilerine temas etmesi halinde ortaya çıkabilecek can ve mal tehlikesi vurgulandı. Ekosistemin istikrarı gözetilerek, kar ve rüzgarın yol açacağı ziyanların önlenmesine yönelik şuurlu budama süreçlerinin, şirketin uzman takımları tarafından gerçekleştirildiğinden de bahseden şirket, ağaçların budanmasının can ve mal kaybını önlemenin yanı sıra elektrik arızası ve öbür muhtemel tehlike risklerini de en aza indirdiği kaydetti.

Elektrik şebekelerine sorumsuzca müdahale edilmemesi konusunda uyaran Fırat EDAŞ, alçak tansiyon (AG) ve yüksek tansiyon (YG) elektrik şebekelerindeki tüm bakım, tamir ve kontakların yalnızca şirketin teknik grupları tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Fırat EDAŞ, şahıslara ilişkin alanlarda elektrik tesislerine yahut iletkenlere ağaç devrilmesinden kaynaklanan kısa devre ve elektrik kesintilerine karşı tedbir alınmasının kıymetine de vurgu yaptı.

İZİNSİZ GÜÇ TEDARİK OLAYLARINI BİLDİRİN

Bu ortada Fırat EDAŞ, müsaadesiz elektrik kullanımının elektrik şebekelerinde önemli hasarlara yol açtığını, bunun uzun periyodik elektrik kesintilerine yol açtığını ve daha da değerlisi can ve mal riskleri oluşturduğunu vurguladı. Hukuka karşıt her türlü faaliyetin bildirilmesi gerektiğini vurguluyor ve şahısların bu tıp olayları bildirmek için 186 Arıza Bildirim ve Tahlil Merkezi, Fırat EDAŞ taşınabilir uygulaması yahut www.firatedas.com.tr resmi internet sitesinin bildirmeleri tarafında davette bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir