Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. ESÇEVDER’den zehirli atık uyarısı!

ESÇEVDER’den zehirli atık uyarısı!

ateshaber ateshaber -
32 0

ESKİŞEHİR (İGFA) –Eskişehir Etraf Muhafaza ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) üyeleri, Eskişehir/Sivrihisar/Kaymaz Mahallesine yapılması planlanan baraj ile ilgili açıklamada bulundu.

Düzenlenen basın toplantısında dernek olarak 2 sene öne 426 imza ile Etraf ve Şehircilik Müdürlüğüne müracaat yapıldığı belirtilerek, şu sözler kullanıldı:

“Koza Altın İşletmeleri A. Ş. nin Eskişehir/Sivrihisar/Kaymaz mahallesinde Maden Atık Depolama Tesisi projesi için başvurmuş olup, şirketin ÇED raporu onaylanırsa Kaymaz’a 600 metre uzaklıkta 40 metre derinliğinde 5 milyon 500 bin metreküp kapasiteli Siyanürlü Zehirli Atık Barajı inşa edilecektir. Planlanan kapasite artışı 2 milyon 872 bin 356 ton olmasına rağmen bu ölçünün 172 bin 356 tonu Kaymaz’dan geriye kalan 2 bin 700 ton altınla karışık toprak olarak Çanakkale’deki Serciler ve Terziler yakınlarındaki öteki bir altın madeninden 517 km’den Kaymaz’a taşınacaktır. Durum bu türlü olursa her gün 149 kamyon Çanakkale – Kaymaz ortasında mekik dokuyacaktı.

Şirketin hazırladığı ÇED raporuna nazaran 5 milyon 500 bin metreküp yapılacak 3. zehir atık barajı 10 yılda dolacaktır. Durum bu türlü olunca Dördüncü ve beşinci zehirli atık barajı yapılması kaçınılmazdır. Bunun sonucunda 1 milyon kişi ve Kaymaz diye mahalle kalmayacaktır. Kaldı ki altın uğruna Kaymaz mahallesinin taşıttırılması bile gündemdeyken. Ayrıyeten Kaymaz’daki meralar, tarım toprakları yani tarım ve hayvancılık yok olacaktır.

18.10.2016 ve 07.05.2011’de Kütahya Eti Gümüş Tesisleri’ndeki Siyanür Atık havuzunun çökmesi 19 Kasım 2021de Giresun/Şebinkarahisar/Yeşilkardeş Mahallesi’nde kurşun, çinko, bakır madeni atık havuzu çökmesi, 23.11.2021 Erzincan’da yaşanan bir Altın madenine ilişkin atık havuzun patlaması sonucunda mal, can ve etraf felaketleri yaşanmış olup, Kaymaz da yaşanmayacağını kim garanti edecektir.

ÇED raporuna nazaran tesis yılda 1 milyon ton kapasite ile çalışırsa ve ton başına 1,5 kg siyanür kullanıldığına nazaran yılda bin 500 ton siyanür kullanılacak demektir. Bu bin 500 ton siyanür havamızı, suyumuzu ve toprağımızı ne hale getirecek hiç düşündünüz mü ? Eskişehir Etraf derneği olarak maden çıkartılmasına karşı olmayıp siyanürlü altın madeni ile liç ile karşıyız.

Şirket 3 kuyudan ayda 85 bin metreküp su çektiğine nazaran yılda 1 milyon 20 bin metreküp su çekmekte olacaktır. Zati su yoksulu olan bir tarım bölgesinde milyonlarca litre su siyanürlü altın madenciliği için zehirlenecek ve esasen azalmakta olan yeraltı su kaynaklarımız daha da azalacak çocuklarımıza, torunlarımıza ne mirası bıkacağız. Böylelikle geleceğimiz ipotek altına alınmak istenmektedir. Eskişehir Etraf Dereneği ( ESÇEVDER ) olarak havamızın, toprağımızın ve suyumuzun kirletilmesine karşı olduğumuzu kamuoyna açıklamaktan gurur duyuyoruz” .

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir