Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Erdoğan: “Milletimiz, Cumhuriyet’in ikinci asrını Türkiye Yüzyılı ile taçlandıracaktır”

Erdoğan: “Milletimiz, Cumhuriyet’in ikinci asrını Türkiye Yüzyılı ile taçlandıracaktır”

ateshaber ateshaber -
33 0

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yemin etmesi ve Anıtkabir ziyaretinin akabinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Misyona Başlama Töreni’ne katıldı.

Konuşmasına kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iştirakçileri, bu tarihî merasim sebebiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, milletin konutunda, 15 Temmuz gecesi gazilikle onurlanan yerde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Törene katılanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbime, bizlere bir 5 sene daha Türkiye’ye ve Türk milletine hizmet etme imkânı verdiği için hamdediyorum. Oylarıyla dayanak ve teveccühleriyle buna vesile olan aziz milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Bizleri, bir sefer daha Cumhurbaşkanlığı makamına layık gören 27 milyon 835 bin kardeşimin hepsine tek tek teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iradeleri farklı istikamette tecelli etse de sandıklara giderek demokrasinin gücüne güç katan tüm vatandaşları tebrik ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kilometrelerce yol katederek, kimi vakit saatlerce sıra bekleyerek, ana vatanlarına karşı vatandaşlık vazifelerini yerine getiren yurt dışındaki gurbetçilerimizi bilhassa tebrik etmek istiyorum. 6 Şubat’ta asrın felaketini yaşadıkları, yalnızca oy tercihlerinden ötürü son iki haftada sayısız hakarete maruz kaldıkları hâlde iradelerine sahip çıkan depremzedelerimize buradan bir defa daha hürmetlerimi sunuyorum. Bu seçimlerde, yalnızca yurt içi ve yurt dışında yaşayan kendi insanımızın dayanağını almadık. Birebir vakitte dünyanın dört bir yanında umutlarını ülkemize bağlamış 100 milyonlarca mazlum ve mahzun gönlün de duasını aldık. ‘Türkiye’ deyince gözleri parlayan, gözyaşı döken, bizimle sevinip bizimle üzülen tüm kardeşlerime şükranlarımı söz ediyorum.”

“RABBİM, BİZİ MİLLETİMİZE VE DOSTLARIMIZA MAHCUP ETMESİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Seçimlere müteakip arayarak sevincimizi paylaşan devlet ve hükûmet liderlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu süreçte yanımızda duranların dayanağını hiçbir vakit unutmayacağız. 28 Mayıs gecesi ülkemizle birlikte Afrika’dan Asya’ya gönül coğrafyamızın tamamında sokaklara taşan o harika sevgi selini unutmayacağız. Tüm bunlarla birlikte mecmua kapakları üzerinden ulusal iradeye müdahale teşebbüslerini de unutmayacağız. Şahsımız nezdinde Türkiye’ye yönelik bu büyük sevdanın hakkını en hoş halde vermeye çalışacağız. Rabbim, bizi milletimize ve dostlarımıza mahcup etmesin diyorum.”

Türkiye’nin, siyasi tarihinin en kritik seçimlerinden birini daha alnının akıyla geride bıraktığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs’ta seçimlerin Meclisle ilgili boyutunu Cumhur İttifakı olarak 323 milletvekiliyle muvaffakiyetle tamamladıklarını lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin, rakibine fark atmasına karşın, birinci tıpta yüzde 50 artı 1 koşulunun aranması sebebiyle ikinci çeşide kaldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “28 Mayıs’ta milletimiz, 0,50 oy oranıyla yarım bıraktığı işi tamamlamak için tekrar sandıklara gitti. Birinci tıp seçimlerinde iştirak oranımız yüzde 87’yi aşmıştı. İkinci çeşitte da tekrar yüzde 85’i bulan rekor bir iştirak düzeyine ulaştık” dedi.

“85 MİLYONUN TAMAMINI BAĞRIMIZA BASACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin, akın akın sandıklara koştuğu 28 Mayıs seçimlerinde yüzde 52,18 oy alarak Cumhurbaşkanı sıfatıyla 5 sene daha Türkiye’ye ve Türk milletine hizmet etme gururuna nail olduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bu ulvi misyonun, uğruna ve yoluna ömrümü adadığım milletime, gönül coğrafyamızın her yanına ve insanlığa iyi olmasını diliyorum. Aziz milletimizin şahsımıza, partimize ve ittifakımıza olan itimadını inşallah boşa çıkarmayacağız. ‘Aşkınan çalışan yorulmaz’ diyerek, Türkiye için eser ve hizmet üretmeye devam edeceğiz. Hangi siyasi görüşe, kökene, meşrep ve mezhebe mensup olursa olsun, 85 milyonun tamamını bağrımıza basacağız. 21 yıllık iktidarlarımız devrinde bu hassasiyetimizi daima koruma ettik. Hizmet götürürken kimsenin inancına, oyunun rengine bakmadık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bölgecilik, particilik yahut ayrımcılık hiçbir vakit yapmadık. Pir Edebali üzere ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ dedik. Yunus Emre üzere ‘Yaratılanı severim Yaradan’dan ötürü’ dedik. Ahmedi Hani üzere ‘İnsan, en büyük kalemin çizdiği nakıştır’ dedik. Bugün de birebir hikmet ışığının müsaadeden gidiyoruz. Bugün de birebir mefkureleri, tıpkı prensipleri savunuyoruz. Bugün de tüm Türkiye’ye, Hacı Bektaş’ın, Yunus Emre’nin, Pir Sultan’ın, Mevlana’nın, Ahmedi Hani’nin sevgi lisanıyla sesleniyoruz. Nefreti, öfkeyi, hasımlığı öne çıkaran değil, muhabbeti, müsamahayı, kardeşliği, kucaklaşmayı yücelten bir anlayışla hareket ediyoruz. ‘Gelin canlar bir olalım, sevelim, sevilelim’ diyoruz. Bu samimi davetimizin, bütün renkleri, zenginlikleri ve farklılıklarıyla 85 milyonun tamamında makes bulacağına yürekten inanıyorum.”

“SEÇİM DEVRİ, 28 MAYIS GECESİ PRESTİJİYLE ARTIK SONA ERMİŞTİR”

Türkiye’nin, her bir vatandaşının gücüne, katkısına, fikrine gereksiniminin bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin, 85 milyonun tüm fertlerinin tıpkı bir duvarın tuğlaları üzere birbirine kenetlenmesine muhtaçlığı var. Türkiye’nin, birliğe ve beraberliğe her zamankinden daha fazla muhtaçlığı var. Millet olarak, bu güçlü birlikteliği yine tesis etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Seçim devri, 28 Mayıs gecesi prestijiyle artık sona ermiştir. Ulusal irade sandıkta iki sefer tecelli etmiş, millet kesin kararını vermiştir. Türkiye, sandıkların kapanması ve sonuçların açıklanmasıyla artık yeni bir yola girmiştir. Allah’ın müsaadesiyle Türkiye Yüzyılı başlamış, ülkemizin şahlanış periyodunun kapıları aralanmıştır.”

“YENİ KABİNEMİZLE TÜRKİYE YÜZYILI’NI NAKIŞ NAKIŞ İŞLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu akşam yeni Kabinemizi açıklayacağım ve yeni Kabinemizle birlikte de Türkiye Yüzyılı’nı nakış nakış işlemeye devam edeceğiz. Gecikmeden salı günü birinci Kabine Toplantımızı yapacağız. Seçim gündemine takılıp kalmak, Türkiye’ye patinaj yaptırmak demektir. Müflis tüccar misali daima eski defterleri karıştırmanın, ülkeye de millete de hiçbir yararı yoktur. Daima birlikte önümüze bakmalı, geleceğe odaklanmalı, artık ‘yeni şeyler’ söylemenin gayretini vermeliyiz. Geçmişten, geçmişteki kusurlardan ders çıkartarak, istikbali inşa etmenin çabasında olmalıyız” dedi.

“Biz, seçimler sonrasında iç muhasebesini yapan, kendini yenilemeyi, güncellemeyi başaran bir geleneğe sahibiz” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eksiklerimizi gidererek, kusurlarımızı düzelterek, güçlü yanlarımızı daha da tahkim ederek bugünlere geldik. Her seçim sonrasında yeni bir sayfa açtık. Rövanş peşinde, hesaplaşma peşinde koşmadık. Haksızlığa uğrasak da hakka girenlerden olmadık. Palavralara, iftiralara maruz kalsak da adaletten asla sapmadık. Kendi seçmenimizle birlikte bize oy vermeyenlerle de muhabbetin lisanıyla konuştuk” diye ekledi.

“TÜRKİYE’NİN BİR ‘BÜYÜK KUCAKLAŞMAYA’ MUHTAÇLIĞI OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Zaferlerle birlikte tevazuyu da büyüttüklerini, lakin ezici çoğunlukla kazandıkları 17 seçimin hiçbirinde muhalefetten bu türlü bir hal görmediklerini lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “En büyük ıstırabımız zati ülkemizde bu noktada sahiden uğraşlı bir muhalefetin olmayışıdır. Eski alışkanlıklarını terk etmeye maalesef yanaşmadılar. Milletin maslahatı yerine kendi küçük hesaplarının peşine düştüler. Samimi bir özeleştiri yapmaktan fazla yanılgıyı, kusuru, başarısızlıklarının sebeplerini vatandaşta aradılar. Çabucak her seçim sonrasında musafahalaşmak için uzattığımız eli, daima sıkılı yumruklarla karşıladılar. Bu sefer, farklı bir hal sergilemelerini ümit ediyoruz.”

Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin selameti açısından muhalefetin de mesuliyet şuuruyla hareket etmesini beklediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazetecisi, muharriri, sivil toplumu, sanatkarı, siyasetçisiyle tüm muhalefet cenahının artık ulusal iradeyle barışmasını istiyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılına kavuşmanın heyecanını yaşadığımız bu yılda Türkiye’nin bir ‘büyük kucaklaşmaya’ gereksinimi olduğuna inanıyoruz” sözünü kullandı.

“GELİN, DAİMA BİR ARADA TÜRKİYE YÜZYILI’NIN İNŞASINA OMUZ VERELİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara şu davette bulundu: “Buradan tüm vatandaşlarımı; ilçeleri, köyleri, haneleriyle 81 vilayetimizin tamamında bir ‘kardeşlik seferberliği’ başlatmaya davet ediyorum. Gün, bir olma, birlikte olma, bin yıllık kardeşliğimizi perçinleme günüdür. Gün, evlatlarımızın aydınlık yarınlarına sahip çıkma günüdür. Gelin, seçim devrindeki kırgınlıkları, kızgınlıkları bir tarafa koyalım. Gelin, küslük olmuşsa, kalpler kırılmışsa barışmanın yollarını arayalım. Gelin, daima bir arada Türkiye Yüzyılı’nın inşasına omuz verelim. Cumhuriyetimizin 100. yılını şanına, ruhuna ve manasına uygun bir formda 85 milyon olarak daima birlikte idrak edelim.”

El birliği, gönül birliği içinde bunu başaracaklarından asla kuşku duymadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu davetine icabet eden tüm vatandaşlara teşekkürlerini iletti.

“ESER VE HİZMET SİYASETİ POPÜLİZME GALİP GELMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçim sonuçlarının pek çok manasının bulunduğuna dikkati çekerek, milletin, bir defa daha demokratik kazanımlarına sahip çıkarak, “durmak yok; yola, çalışmaya, hizmet ve eser üretmeye devam” dediğini söyledi.

Millî iradenin üzerine gölge düşürme teşebbüslerinin akamete uğradığını, tıpkı bir asır evvel olduğu üzere “manda ve himaye” tekliflerini milletin tekrar reddettiğini lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Eser ve hizmet siyaseti popülizme galip gelmiş, insanımızın basiret ve ferasetinin hafife alınmaması gerektiği tekrar anlaşılmıştır. 1950’den beri neredeyse her 10 yılda bir tekrarlanan darbelerle yara alan Türk demokrasisi rüştünü tüm dünyaya bir defa daha ispat etmiştir. Seçmenin yarısını dahi sandığa götüremeyenlerin attığı diktatörlük ve otokrasi iftiralarının içinin büsbütün boş olduğu görülmüştür. Bu seçimlerle on yıllardır ülkemiz aleyhine yürütülen kampanyaları boşa çıkarmakla kalmadık, birebir vakitte geleceğimizi de garanti altına aldık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu seçimlerde “Türkiye Yüzyılı” teklifinin de beşerler tarafından kabul edildiğinin görüldüğüne işaret ederek, “Bir asır evvel, ulusal çabasını Cumhuriyet’in kuruluşuyla tamamlayan milletimiz, Cumhuriyet’in ikinci asrını da Türkiye Yüzyılı ile taçlandıracaktır. Önümüzdeki 5 yıl boyunca bu vizyonumuzu adım adım uygulamaya geçireceğiz. Seçim meydanlarında halkımıza verdiğimiz kelamların hepsinin takipçisi olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“ÜLKEMİZİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Son 21 yıldır olduğu üzere vaat edilen her şeyin tek tek gerçeğe dönüştürüleceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demokrasimizi darbe eseri mevcut anayasadan kurtararak, özgürlükçü, sivil ve kuşatıcı bir anayasayla güçlendireceğiz. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmeye devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal’in ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ unsurunu, gerçek manasıyla pratiğe dökmekte kararlıyız” diye konuştu.

“YENİ DEVİRDE MUHATAPLARIMIZ KARŞILARINDA, HER ALANDA DAHA ETKİN BİR TÜRKİYE BULACAKTIR”

Bunları içe kapanarak, hadiseleri tribünden izleyerek değil, teşebbüsçü ve insani diplomasinin tesir alanını daha da genişleterek yapacaklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Milletinin teveccühüne iki kere mazhar olmuş bir devlet lideri olarak Türkiye’nin çıkarlarını savunurken artık elimiz daha da güçlenmiştir. Bundan sonra milletlerarası kamuoyu; global krizlerin tahlilinde daha fazla inisiyatif alan, bölgesinde barışın ve istikrarın tesisi için daha fazla çabalayan, Türk ve İslam dünyasının kalkınması için daha çok koşturan, mazlum ve mağdurlara daha fazla sahip çıkan bir Türkiye görecektir. Yeni devirde muhataplarımız karşılarında hudutları içinde ve dışında terör örgütleriyle daha kararlı gayret eden, Mavi Vatan’da kendisinin ve kardeşlerinin hakkını daha güçlü gözeten, iktisattan ticarete, güvenlikten demokrasiye muvaffakiyet çıtasını yükselten, hâsılı, her alanda daha kararlı, daha yavuz, daha müşfik, daha faal bir Türkiye bulacaktır.”

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ YÜCELTMEK İÇİN BÜTÜN GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA KELAM VERİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelecek 5 sene boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin şanını ve gururunu korumak, prestijini artırmak, ismini tüm dünyada yüceltmek için bütün gücümüzle çalışmaya kelam veriyoruz. Devletimizin varlığını, vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin kayıtsız ve kuralsız egemenliğini her tabanda koruyacağımızı taahhüt ediyoruz. ‘Gayret bizden, tevfik Allah’tandır’ inancıyla bugünden itibaren Türkiye Yüzyılı’nın inşası için ‘bismillah’ diyoruz” dedi.

Bu akşam yeni kabineyi açıklayacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Misyona Başlama Merasimi’ne katılan devlet liderlerine, Cumhur İttifakı’nın paydaşları ve tüm iştirakçilere teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandığa giderek özgür iradesiyle Türkiye’ye bir demokrasi şöleni yaşatan her bir vatandaşa, 85 milyonluk büyük Türkiye ailesinin her bir ferdine de teşekkür etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir