Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Engelli yayalara özel proje

Engelli yayalara özel proje

ateshaber ateshaber -
23 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kentin özel sakinleri olan engelli vatandaşların yaya yollarındaki güvenliği için özel bir projeyi hayata geçirdi. ‘Erişilebilir Yaya Butonları’ ismi verilen proje ile engelli yayaların araç trafiğinin ağır olduğu noktalarda inançlı geçiş yapması sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi, kentin her kesitine yönelik hizmetlerini çeşitlendirerek zenginleştiriyor. Bu kapsamda Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı Akıllı Ulaşım Şube Müdürlüğü tarafından temin edilen Erişilebilir Yaya Butonları, hizmet vermeye başladı.

160 ADET ERİŞİLEBİLİR YAYA BUTONU 20 KAVŞAKTA ÖZEL VATANDAŞLARIN HİZMETİNDE

‘Engelli Dostu, Manisiz Kent Kayseri’ vizyonu çerçevesinde trafikte erişilebilirlik kısıtlarını aşmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulama konulan 160 adet Erişilebilir Yaya Butonları, Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile yapılan istişareler sonrası belirlenen öncelikli 20 kavşakta, engelli vatandaşların hizmetine sunuldu.

PROJENİN YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Engelli vatandaşların erişilebilirlik problemlerini çözebilmek için uygulamanın toplu taşıma aktarma noktaları, üniversite, hastane ve bu üzere yaya sirkülasyonunun ağır olduğu noktalardan başlanarak yaygınlaştırılması hedefleniyor.

“TRAFİKTEKİ GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYOR”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Trafik Denetim Merkezi Şefi Mahmut Büyüktepe, engelli bireyler için temin edilen erişilebilirlik yaya butonu hakkında teknik bilgiler verdi. Büyüktepe, erişilebilir yaya butonunun bilhassa trafikteki görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırması için Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen ve yaygınlaştırılan bir uygulama olduğunu tabir etti.

Erişilebilirlik yaya butonu hakkında teknik bilgiler aktaran Büyüktepe, şöyle konuştu: “Erişilebilir yaya butonumuz bilhassa trafikteki görme engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırması için Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirdiğimiz ve yaygınlaştırdığımız bir uygulama. Bu uygulamada eser üzerinde öncelikli olarak hissedebilir yüzeyler var. Eserin ön yüzeyinde dokunmatik olarak yayanın talebini aldığı bir an var. Dokunduğu anda ‘Talebiniz alınmıştır, bekleyin’ usulünde ikaz veriyor. Bu ihtar ile birlikte buradaki görme engelli vatandaşın dokunduğu alanın üstünde bir ok işareti var. Ok işaretini eliyle hissederek, gideceği tarafa daire bir tayinde bulunuyor. Karşı istikamete geçeceğim dediği anda bunu belirledikten sonra birebir istikametin aygıtın yan yüzeyinde geçeceği tarafın krokisini oluşturduğumuz bir alan var. Hissedebilir yüzey halinde tekrar.”

“BUTON SAYESİNDE GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ ALO 153 ÜZERİNDEN BİZE ULAŞABİLİRLER”

Büyüktepe, ‘Engelli bireylerin bu buton sayesinde Alo 153 davet merkezi, numarası var. 7/24 saat görme engelli vatandaşlarımız Alo 153 üzerinden bize ulaşabilirler’ diyerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Alt tarafta da yolun başlangıcı, kaç şerit olduğu, geçeceği noktaya dair kabartmalar var. Bakacak olursak, yol hakkında bilgi veriyor. Aygıt bulunduğu pozisyon belirtmek için, görme engelli vatandaşlarımız için aygıt bekleme modundayken bip bip sesinde bir ses çıkarıyor. Bip sesi yavaşsa lütfen bekleyin manasında kırmızı yanıyor demek oluyor. Bu ses süratliyse geçiniz demek oluyor. Bu sayede buraya gelen vatandaşları da rahatsız etmeden, hem de görme engelli vatandaşlarımıza kendi pozisyonunu bildiriyor. Talep verdikten sonra bekleyiniz ya da geçiniz halinde kelamlı ikazlar ve olağan bip moduna dönerek sürecini tamamlıyor.”

Kayseri Görme Engelliler Spor Kulübü Lideri Ümmet Ekici de, Büyükşehir Belediyesi’nin görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran bir uygulama başlattığına dikkat çekerek, “Sürekli sabah işe giden bir şahısım. Büyükşehir Belediyemiz, Türkiye’de birinci kez bu türlü bir ışıklandırma, sesli konuşma sistemini başlatmışlardı. Ortadan 25 yıla yakın bir vakit geçti ve Büyükşehir Belediyemiz yine bu türlü bir hizmeti başlattı. Tabi teknoloji ilerledi, sistemler daha hoş olmuş. Vatandaşlarımız lütfen hassas olsunlar, belediyelerimize itiraz dilekçesi vermesinler, zira biz bunları rahat kullanıyoruz. Bunlar olmadığı vakit kazalar olabiliyor, daima birilerine muhtaç durumda kalmış olabiliyoruz. Bizim işimizi kolaylaştıran bir sistem. Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerimizin sonucunda Kayseri’nin en değerli noktalarına bu sesli sinyalizasyonu monte ediyorlar. Hoş bir şey inşallah bu sistemi halk otobüslerinde de bekliyoruz, çok teşekkür ediyoruz” Tabirlerini kullandı.

Kayseri Altınokta Bayan Kolları Lideri üniversite öğrencisi Hanife Çetinkaya ise Kayseri’ye bu hizmetin gelmesinin çok hoş olduğunu tabir ederek, “Biz en azından tarafımızı bulabiliyoruz, geçeceğimiz ışıkları öğrenebiliyoruz ancak halkımız bu mevzuda çok duyarsız. Şikayetler oluyor, aygıtlarımız kırılıyor, tıpkı sağduyuyu onlardan da bekliyoruz, bizim yerimizde onlar olsaydı biz bu halde onlara ziyan vermezdik” diye konuştu. Çetinkaya, hizmetten çok şad olduğunu söz ederek yetkililere teşekkür etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir