Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Efes Selçuk’ta zirai atıklara etrafa zararsız müdahale

Efes Selçuk’ta zirai atıklara etrafa zararsız müdahale

ateshaber ateshaber -
23 0

İZMİR (İGFA) – Sebze ve meyve üretiminin ağır olarak yapıldığı Efes Selçuk’ta bitkilerde görülen hastalık ve ziyanlı canlılarla gayret etmek maksadıyla kullanılan zirai ilaçların ambalaj atıklarının tabiata rastgele bırakılmasının önüne geçmek hedefiyle Efes Selçuk Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje insan ve etraf sıhhatinin korunması amaçlanıyor.

ÜRETİCİLER DUYARLI

Zirai atıkların muhakkak bir sistemle toplanmasının toprak, yer altı ve yer üstü sularının paklığı açısından büyük kıymet oluşturduğunu belirten Efes Selçuk Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Gonca Fazilet; Efes Selçuk’un bir turizm kentinin olmasının yanı sıra 4 mevsim üretim yapılan değerli bir tarım kenti olduğuna vurgu yaptı.

Özellikle global ısınmanın son derece arttığı bu günlerde bu durum iklim krizine neden olmakta ve iklim krizi tabiatın istikrarını bozduğunu belirten Fazilet, “Bu da olağan üreticilerimizin zararlılarla gayret kapsamında birtakım kimyasal uygulamalar yapılmasını mecburî kılmaktadır. Uygulamalarda kullanılan kimyasal gübrelerin ve ilaçların boş ambalajlarının bir tehlikeli atık statüsünde olduğunu bildiğimiz için bu ambalajların tabiata yüzeysel atılmasının çok önemli bir etraf sorununa neden olduğunu fark ettik. Dört yıl öncesinde Türkiye’de bir birinci diyebileceğimiz bir projeye başladık. Tarımın çok ağır uygulandığı Belevi Gökçealan Çamlık üzere mahallelerimize yaklaşık 20 adet konteyner yerleştirdik. Boş zirai ambalaj atıklarımızı toplayarak lisanslı bir firmayla bertaraf ediyoruz. Bir plastik atığın bile bin yılda tabiatta yok olduğunu varsayarsak bu türlü bir tehlike katiyen tabiata karışmasının, toprağa karışmasının, sonrasında yeraltı sularından denize ulaşmasının çok tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Bu proje kapsamında çiftçilerimizin son derece hassas olduğunu fark ettik. Zira konteynerlarımız daima doluyor. Bu yüzden memnunuz. Şimdi projeden haberi olmayan üreticilerimize yeniden seslenmek, projeye sahip çıkmalarını için onları davet ediyoruz. Etrafımıza daima birlikte koruyalım” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir