Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. DOKU Derneği Ergene Havzası’na dikkati çekti

DOKU Derneği Ergene Havzası’na dikkati çekti

ateshaber ateshaber -
26 0

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – 1945 yılında yürürlüğe giren 4760 Sayılı Toprak Bayramı Kanunu’na nazaran her yıl 11 Haziran’ı takip eden birinci Pazar günü “Toprak Bayramı” olarak, 11-17 Haziran tarihleri ortası da “Toprak Haftası” olarak kutlanıyor.

Toprak Haftası hasebiyle DOKU Derneği yazılı açıklama yaparak, Ergene Havzası’na dikkati çekti.

Ergene Havzası topraklarının “Tarımsal Sit Alanı” olması tarafında davette bulunan dernek yöneticileri, “Toprakları yok ettiğimiz için, bugün buğday, mercimek, pirinç, nohut hatta saman ve otu ithal eder hale geldik. Üstelik ithal ettiğimiz hububat ve bakliyatın bir birçoklarının gen kaynağı Türkiye. Geride kalan bir avuç toprakla hayat çabası veren köylerimiz artık de RES, Madencilik, Endüstriyel hayvancılık tesisleri, çimento fabrikaları, kil ve kalker ocakları tehdidi altında” tabirlerini kullandı.

DOKU Derneği açıklamasında şu mevzulara vurgu yaptı:

1- 2010 yılında tamamlanan BİYOSFER REZERV ALAN çalışması onaylanmalı ve Istrancalar Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilmelidir.

2-Istrancalar dünyanın en değerli kuş göç yolu üzerindedir. RES projelerinden vazgeçilmeli. Kuşağı tehlike altında olan bir çok göçmen kuşun ve Trakya topraklarını mesken tutan Akbaba, AkkuyurukluKartal ve Şah Kartalların hayat ve üreme alanlarından uzak durulmalıdır.

3-Kırklareli Turizm Bölge Planı yaklaşık 14 yıldır bakanlıkta bekliyor. Hala onaylanmadı.

4-Dünyanın sayılı, Avrupa’nın en büyük su basar ormanı longozlar RAMSAR kapsamına hemen alınmalıdır.

5-Istrancalar NATURA 2000 alanı ilan edilmeli. (Çünkü hududun Bulgaristan tarafı bu kapsamda)

6- 5 Kasım 2009 Tarih 27397 sayılı Resmi Gazetede bölge yer altı su tahsisleri kapatılmış olmasına karşın, fabrikalar ve hayvan çiftliklerine müsaadeler veriliyor. Türkiye’de 2 Havzada potansiyelden fazla su çekiliyor. Bunlar Konya ve Trakya. Konya’da olan obruklar, birinci kere Malkara ve Ergene ilçesinde oluştu. Bu süratle yer altı suları tüketilirse Trakya’da obruklar yaşanacaktır.

7-Yer altı su besleme alanları üzerinde patlatmalı madencilik faaliyetleri bir an evvel durdurulmalı, yeni ruhsatlar verilmemelidir.

8- Köylerde nüfus azalırken, Köy yerleşim alanlarının tarım toprakları üzerinde genişlemesine müsaade ve onay verilmemelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir