Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Cet tohumları rahmet saçıyor

Cet tohumları rahmet saçıyor

ateshaber ateshaber -
24 0

ANTALYA (İGFA) – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerelden kalkınma projeleri kapsamında çiftçilere hibe ettiği cet tohumları uzunluk verdi. Büyükşehir Belediyesi, bu projeyle atıl durumda bulunan yerlerin tarıma kazandırılmasını ve çiftçileri desteklemeyi amaçlıyor. Ayrıyeten bu projeyle cet tohumlarının gelecek kuşaklara aktarılması da hedefleniyor.

Ata Tohumları Yüz Güldürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü grupları hibe edilen cet tohumlarını yerinde inceledi. Ziraat Mühendisi Hatice Parlak “Ata tohumları bizim topraklarımıza ilişkin olup genelde gluten oranları çok düşük, besin pahaları ise yüksek tohum çeşitleridir. 7 çeşit cet tohumu dağıtımı gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında 130 çiftçimize toplamda 20 ton cet tohumu dağıttık. En çok dağıtımını yaptığımız buğday çeşidi akçalıbasan buğdayıydı. Dekar başına ortalama 500-600 kg randıman alıyoruz. Maddi badireler hasebiyle ekinlerine gübre atamayan vatandaşlar için çok verimli bir buğday olarak gözüküyor. Muhittin Liderimizin yerelden kalkınma projesi kapsamında üreticilerimize bu çeşit dayanaklarımız devam edecek” diye konuştu.

Çiftçiler Tohum Takviyesinden Memnun

Korkuteli ilçesi Avdan Mahallesi’nde çiftçilik ile uğraşan Süleyman Kemi, hibe edilen cet tohumundan şad kaldıklarını belirterek daha az maliyet ile daha çok randıman alabileceklerini söyledi. Kemi, “Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hibe edilen akçalıbasan buğdayını 13 dekarlık tarlama ektim. Başaklarda yatma ve pas üzere problemler gözükmüyor. Başakların doluluk oranı ve randımanı epeyce düzgün. Yalnızca taban gübresi atarak randımanı yüksek bir mahsul elde ettim. Almış olduğumuz cet tohumları sayesinde bir sonraki seneye tohumluklarımızı ayırabiliyoruz. Ben genç bir çiftçi olarak Lider Muhittin Böcek’e takviyelerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Kuraklığa Güçlü Tohum

Elmalı ilçesi Akçay Mahallesi sakinlerinden Hasan Demir de cet tohumlarının gelecek kuşaklara ulaştırılması konusunda dayanakların devam etmesini talep etti. Demir, “Hibe edilen cet tohumlarını Aralık ayının birinci haftasında ektik. Bahar yağışlarının da bol olması ile mahsulümüz epey verimli. Cet tohumları kuraklığa, yatmaya ve hastalıklara güçlü olduğu için çok değerli. Ayrıyeten bir sonraki sene için tohumluk ayırabilme bahtımız oluyor. Bu sayede her yıl tohum satın almak zorunda kalmıyoruz. Dayanaklarından ötürü Antalya Büyükşehir Belediyesi Liderimize teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir