Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. BUSİAD ‘iktisadi yönelim’ açıklaması: Kârlılıklar düşecek!

BUSİAD ‘iktisadi yönelim’ açıklaması: Kârlılıklar düşecek!

ateshaber ateshaber -
18 0

BURSA (İGFA) – Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özdemir’in katkılarıyla gerçekleştirilen çalışmada, ankete katılan firmalar, zelzele ve seçim belirsizliğine karşın gelecek günlerde üretim, ihracat ve istihdam konusunda iyimserliklerini koruduklarını söz ettiler.

Ankete katılan firmalar, maliyetlerin artacağını, finansa ulaşmanın zorlaştığını ve karlılıkların düşmesini beklediklerini de söz ettiler. İmalat sanayi firmaları, son üç aylık üretim hacminin bir evvelki çeyreğe nazaran artış tarafında değiştiğini ve gelecek 3 ay için de üretim hacimlerinde güçlü bir artış beklentisine sahip oldukları da belirtilirken ankete katılan tüm firmalar için ortalama olarak bir evvelki çeyreğe nazaran istihdam performansı zayıflasa da gelecek 3 ay için istihdam beklentileri olumlu olarak gözlemlendi.

Enerji fiyatlarındaki gerileme ve resesyon kaygılarındaki görece zayıflama ile birlikte ihracat yapan firmalar, gelecek üç aya ilişkin ihracat siparişlerinin, bir evvelki çeyreğe nazaran ortalama olarak artış istikametinde değişim göstermesini beklemektedir.

DÖVİZ VE FAİZ KAYGISI…

Ankete katılan tüm firmalar için ortalama olarak faiz riskinin bir evvelki çeyreğe nazaran sonlu bir yükseliş gösterdiği gözlendiğinin altı çizilirken, döviz kurunda istikrarlı bir seyir sürse de ankete katılan tüm firmalar itibariyle, döviz kurundaki değişimlerin satış fiyatlarını etkileme suratı bir evvelki çeyreğe nazaran ortalama olarak artış istikametinde değişim gösterdiğine vurgu yapıldı.

Gelecek üç aylık devirde TL cinsi kredi faiz oranına ait beklenti, seçim sonrasında para siyaseti ile ilgili olağanlaşma beklentilerini yansıtan bir biçimde, bir evvelki çeyreğe nazaran ortalama olarak güçlü bir biçimde artış tarafında değişim gösterdiği kaydedildi.

Anket sonuçlarını pahalandıran BUSİAD İdare Konseyi Lideri Buğra Küçükkayalar, “Deprem, Rusya-Ukrayna Savaşı ve seçim devrine giren ülkemizin iktisadı de inanç, öngörülebilirlik ve istikrar üçlüsü açısından problemler yaşamıştır. Seçim sürecinin bitmesiyle birlikte, iktisat için olmazsa olmaz olan bu ruhsal faktörlerin bir an evvel yoluna girmesini ve üretim suratımızın artmasını umuyoruz. Dövizde istikrar ve finansa ulaşımda kolaylık sağlanmasıyla birlikte, Türk iş insanı yatırımlarına sürat kesmeden devam edecektir. Yaptığımız anketlerde bunu görüyoruz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir