Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa’da safran üretimi yaygınlaşıyor

Bursa’da safran üretimi yaygınlaşıyor

ateshaber ateshaber -
30 0

BURSA (İGFA) – Tarımsal Alanların Aktifleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında, Bursa’da safran bitkisinin tarımını geliştirmek, yüksek gelirli bir üretim deseni için bu bitkinin kültürünü bölgede tanıtıp, yaygınlaşmasını sağlamak ve son yıllarda yumru ve soğanı bulunamayan bitkinin yetiştiriciliğine ağır ilgi oluşturdu.

Talebin üreticilerden gelmesi hasebiyle bu eksiği gidermek açısından Tarım ve Orman Bakanlığı’na 2021 yılında sunulan ve kabul olunan proje ile yüzde 25 yetiştirici katkılı 78 bin 749 lira bütçe ile Yenişehir ve İnegöl ilçelerinde 3 dekarlık alanda 6 üretici ile 525 kilo safran yumrusu kullanarak, safran üretimi gerçekleştirildi.

Yenişehir’in Yazılı ve Papatya mahallelerinde 3 çiftçi, İnegöl’de ise Halhalca, Hilmiye ve Tahtaköprü mahallelerinde 3 çiftçi topraklarına, ayrıyeten Yenişehir ilçesi Çeltikçi mahallesinde bir üreticimizin kendi finansmanı ile bir dekar alanda ekim yaptı. Birinci yıl ve ikinci yıl çiçek hasatları yapılırken, 3. Yıl çiçek hasadı yapıldıktan sonra yumru sökümlerinin gerçekleştirileceği kaydedildi.

Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2023 yılı 2. Periyodunda projenin devamı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunula proje kapsamında bu sökülen yumrular üreticilerden satın alınarak öteki yetiştiricilere yumru temini yapılacağı duyuruldu.

Projenin asıl emeli olan yumru üretiminin artırılması doğrultusunda 3 yıl sonra soğan hasadı ile bu alan yaklaşık 100 dekara ulaşacağı kaydedildi.

Projenin takibi çalışmaları münasebetiyle Mayıs ayında yapılan saha çalışmaları sonucunda dikilen tüm alanlarda projenin başarılı biçimde devam ettiği ve yumru incelemesi sonucunda dikilen her bir yumrunun ortalama 20-25 kat çoğaldığı tespit edildiği gözlendi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir