Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Bursa Vergi Dairesi’nden BESOB aracılığıyla esnafa ‘yapılandırma’ hatırlatması

Bursa Vergi Dairesi’nden BESOB aracılığıyla esnafa ‘yapılandırma’ hatırlatması

ateshaber ateshaber -
24 0

BURSA (İGFA) –BESOB’a iade-i ziyarette bulunan Bursa Vergi Dairesi Lideri Hüseyin Erol, 7440 Sayılı Birtakım Alacakların Tekrar Yapılandırılmasına ait kanunla ilgili yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve bilgi kirliliğini gidermek için açıklamalarda bulundu.

Bursa Vergi Dairesi Lideri Hüseyin Erol; büyük yapılandırma fırsatından faydalanmak isteyen mükelleflerin müracaatlarını Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın internet adresi www.gib.gov.tr yahut vergi dairesi müdürlüklerine 3 Temmuz 2023 tarihine kadar müracaat yapılacağını ve 31 Temmuz’a kadar da ödeyebileceklerini belirterek, bu bahiste hatırlatmalarda bulundu. Hüseyin Erol, kanun kapsamında sadece birinci taksite dair bir ertelemenin kelam konusu olduğunun altını çizerek, temmuz ayı sonuna kadar, hem birinci hem de ikinci taksit ödemelerinin gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

BURSA’DA TİCARET DURMADI

Ziyarette kendilerine eşlik eden oda liderlerinin sorularını da yanıtlayan Hüseyin Erol, Bursa’nın güçlü bir kent olduğunu ve oturmuş bir sistemde misyona geldiği 2,5 yılda hayli yol aldıklarını söyledi. Erol, “Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük ili üzere görülse de ikinci büyük vilayet olduğu alanlar da var. İhracat ve ticarette büyüklüğü yadsınamaz. Bu güçle, pandemide de sonrasında da Bursa’da ticaret durmadı. Hayat canlıydı. Büyük ölçekli işletmeler yola devam ettiği için rakamsal olarak gerileme hissedilmedi” formunda konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti lisana getiren Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başanı Fahrettin Bilgit de, dijitalleşmeye yönelik yürütülen projeler hakkında bilgi verdi. Bilgit, küçük işletmeleri teknoloji ile tanıştırmaya odaklandıklarından bahsederek, “Üyelerimize hizmet veren BESOB Dijital Dönüşüm Ofisi ile bu maksatta hayli yol katettik. Başka yandan Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi’nde Daima Şeğitim Merkezi ile gençlerimiz için de çalışıyoruz. E-ticaret ve e-ihracatta işletmelerde neler yapıldığına yönelik pilot çalışmalar yürütüyoruz. Bir yandan esnafımızın gelişimini sağlıyor, öbür yandan gençlerimize esnaflığı öğretiyoruz. Almanya meslek okulları ile gelişmiştir. Bugün elinde sanatı olan diplomaya ihtiyaç duyulmaksızın 35-40 bin TL maaş alabilir durumlara geldi. Gençlerimiz de bu türlü olsun istiyoruz. Almanya modeli meslek okulları ile gelişmeyi hedefliyoruz” dedi. Bilgit ayrıyeten, AB dayanaklı projeler hakkında da gençlere bilgiler verildiğini lisana getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir