Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa Osmangazi ‘Kurumsal Sera Gazı Envanteri’ hazırlandı

Bursa Osmangazi ‘Kurumsal Sera Gazı Envanteri’ hazırlandı

ateshaber ateshaber -
34 0

BURSA (İGFA) – Osmangazi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, belediye faaliyetlerinin iklim değişikliğine tesirlerinin belirlenmesi ve sera gazı tesirlerinin azaltılmasını planlayabilmek için ‘Kurumsal Sera Gazı Envanteri ve Emisyon Raporu’ hazırladı.

Belediyenin kendi uzman çalışanı tarafından hazırlanan rapor, 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar tarafından kamuoyu ile paylaşılacak.

Tüm dünyanın ana gündem hususu olan iklim değişikliği ile gayret konusunda sera gazı emisyonlarının azaltımına yönelik yasal zorunluluklar beklenirken, Osmangazi Belediyesi hizmet alımı yapmadan kendi çalışanı ile gerçekleştirdiği AR-GE çalışmaları sonucunda 2022 yılı kurumsal sera gazı envanteri ve emisyon raporu çalışmalarını tamamladı.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü çalışanı tarafından 5 aylık süreçte belediye faaliyetleri esnasında motorlu araçlar ve ekipmanlar çalışırken ortaya çıkan emisyonlardan, işçinin işe geliş-gidişlerinden kaynaklı emisyonlara kadar geniş çaplı bir hesaplama yapıldı.

Hazırlanan bu rapor ile birlikte; belediye faaliyetlerinin iklim değişikliğine tesirinin hesaplanması, mevcut ve gelecekteki yasal düzenlemelere hazırlık sağlanması, karbon idaresinde riskli ve sıkıntılı noktaların belirlenmesi, TS EN ISO14064-1:2019’a uygun sera gazı emisyonlarının raporlanması, kurumsal karbon idare planı oluşumuna katkı sağlanması, çalışanların iklim değişikliği, güç verimliliği ve sürdürülebilirlik hususlarında bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, ‘Kurumsal Sera Gazı Envanteri ve Emisyon Raporu’nu, 5 Haziran Dünya Etraf Günü Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirilecek basın toplantısında kamuoyu ile paylaşacak. Tıpkı vakitte Bitkisel Atık Yağların geri dönüşümü konusunda da protokol imzalanacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir