Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa İMO: Kentsel dönüşüm bütüncül plan içinde yürütülmeli

Bursa İMO: Kentsel dönüşüm bütüncül plan içinde yürütülmeli

ateshaber ateshaber -
25 0

Merve ÖZDEMİR ÇEVİK – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – Birinci derece zelzele jenerasyonunda yer alan Bursa’da uzun vakittir bilimsel çalışmalar sürerken, en son 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntılardan sonra Bursalı vatandaşlar da kentsel dönüşüm noktasında bir sefer daha deva aramaya başladı.

Kentsel dönüşüm konusunda Herkes Duysun’a özel açıklamalarda bulunan Bursa İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Lideri Dava Küçükkayalar, kentsel dönüşümün başlı başına bir plan program ve irade işi olduğunu söyledi.

Küçükkayalar, kentsel dönüşüm programlarının bir bütüncül plan içinde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Bursa’da bugüne kadar ‘kentsel dönüşüm’ ismine yapılan bina dönüşümleri ya da yöresel dönüşümlerin çok gerçek ilerlemediğini öne süren Küçükkayalar, “Maalesef tüm kamuoyunun da kabul ettiği bir gerçek. Türk toplumunda yaşanmışlıklarla öğrenilen birtakım doğrular var. Mutlaka umut ediyoruz ve inanmak istiyoruz ki, bundan sonraki kentsel dönüşüm süreçleri daha akılcı, herkesi keyifli eden sonuçlarla karşımıza çıkar. Herkesi keyifli edenden kastımız öncelikle dönüşüme giren binalardaki ya da bölgedeki insanımızın mutluluğudur. İkinci olarak toplumun bundan yarar sağlamış olması dönüşüme, gelişime imkan sağlamış bir uygulama ile karşılaşılmış olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“İHTİYACIMIZ DONANIMLI, YETİŞMİŞ TEKNİK TAKIMLAR…”

Güvenli yapı kademelerinde ehil mühendisliğin ehemmiyetine de dikkati çeken Bursa İMO Lideri Dava Küçükkayalar, son yaşanan 6 Şubat sarsıntısıyla birlikte karşılarına çıkan nitelikli bina imali konusunda, uzman mühendisliğin kıymetinin bir defa daha ortaya çıktığını söyledi.

Donanımlı ve yetişmiş teknik takımlara muhtaçlık duyduklarını söyleyen Lider Küçükkayalar, “Uzun yıllardır ülkede uygulanan eğitim siyaseti gereği çok sayıda meslek insanı diplomalarıyla bir ekip haklara sahip oluyorlar. Lakin o diplomaları alırken ki eğitim kalitesinde önemli bir düşüş görüyoruz. Bilhassa, odamıza gelen genç mühendisler ve yeni mezun mühendislerde yetersizlik görüyoruz. Eğitim siyasetinin gereksinimlere yönelik nitelikte ve nicelikte olması gerekiyor. Burada, üniversitelerin güzel eğitim vermediğinden yola çıkmak istemiyorum. Lakin gençlerimizin diploma almaya yönelik beklentileriyle hayatın gerçekleri çok örtüşmüyor. Gereksinimimiz, donanımlı, mezun olmuş, yetişmiş teknik kadrolardır” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir