Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa baharı dolu dolu yatırımlarla geçirdi

Bursa baharı dolu dolu yatırımlarla geçirdi

ateshaber ateshaber -
25 0

BURSA (İGFA) Bursa’yı sağlıklı geleceğe taşıyacak adımları kararlılıkla atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, gençlere verdiği ehemmiyeti yeni yatırımlarıyla ortaya koydu.

Son 1 ay içinde hem İnegöl hem de Mudanya ilçesine gençlik merkezi kazandırıldı. Gençleri merkeze alan projeleriyle ‘Genç dostu şehir’ unvanını Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, gençlik yatırımlarına İnegöl Gençlik Merkezi’ni de ekledi. İlçe merkezinde 530 metrekare net kullanım alanına sahip merkez, birebir anda 125 öğrenciyi ağırlama kapasitesine sahip. Ders çalışma alanları, sessiz salon, aktivite odaları ve güçlü kütüphanenin yanında fiyatsız internet ve ikramların da olduğu Gençlik Merkezi, haftanın 7 günü İnegöllü gençlerin hizmetinde olacak.

MUDANYA’YA İKİ MERKEZ BİRDEN

Mudanya İlçesi’ne de Şükrü Çavuş Aile Dayanak Merkezi ve Gençlik Merkezi kazandırıldı. Aile Takviye Merkezi projesi kapsamında birinci olarak Ömerbey Mahallesi’nde hakkında riskli yapı raporu bulunan iki katlı bina yıkılarak, ilçe merkezinde büyük risk oluşturan yapı ortadan kaldırılmış oldu. Burayı 7’den 70’e tüm Mudanyalılara hizmet verecek ayrıcalıklı bir alana dönüştürmek için Aile Dayanak Merkezi projesini hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, çalışma kapsamında 370 metrekare alan üzerine bünyesinde bayanlar için spor salonu, Ana Kucağı, BUSMEK ve BADEM ile diyetisyenlik hizmetlerinin de verildiği çağdaş bir merkez inşa etti.

Büyükşehir Belediyesi, 12’nci gençlik merkezini de Mudanya’da açtı. Büyükşehir tarafından 2009 yılında restore edilerek, toplumsal tesis olarak hizmete açılan bir asırlık tarihi demiryolu işletme binası, Mudanyalı gençlere hizmet verecek ayrıcalıklı bir gençlik merkezine dönüştürüldü. Toplam 360 metrekare net kullanım alanına sahip merkezde ders çalışma ve etüt odaları, kitap okuma alanları ve kütüphane yer alıyor. Tıpkı anda 70 gencin ağırlanabildiği merkezde, fiyatsız internet ve çeşitli ikramlarla gençlere deniz görüntüsüne karşı ders çalışma imkanı sunuluyor.

BURSA’NIN KALBİNDE TARİHİ DÖNÜŞÜM

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı takviyeleriyle hayata geçirdiği Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi, kentin kalbindeki hayranlık uyandıran tarihi dönüşümü de gözler önüne serdi. Osmanlı’nın birinci başşehri olan Bursa’da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan, 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların gelişimiyle sürecini tamamlayan tarihi bölgede, proje kapsamında etrafı dükkanlarla sarılı 342 yıllık Esiri Mehmet Dede Türbesi gün yüzüne çıkarılmıştı. Etrafı açılan türbenin etrafında yapılan hafriyat çalışmalarında ise geçmişi 1549’a kadar uzanan tarihi mescidin temel kazılarına ulaşılmıştı. Şer’iyye sicillerine nazaran Osmanlı’nın 4’üncü sultanı Yıldırım Bayezid Han’ın kız kardeşi Fatma Sultan tarafından 1549 yılında yaptırıldığı anlaşılan tarihi mescidin bakım ve tamirinin da uzun yıllar Şeyhülislam Esiri Mehmed Efendi tarafından yapıldığı belirlendi. 1681’de ölen Esiri Mehmet Efendi mescide bitişik yaptırdığı türbeye defnedilirken, büyük Bursa zelzelesinde ziyan görmesine karşın 1958 çarşı yangınına kadar mescit olarak kullanılan yapı, yangın sonrası kullanılamaz hale gelince dükkana çevrilmiş, bölgenin ticarethanelerle dolmasının akabinde da büsbütün yıkılıp, temelleri üzerine yeni işyerleri yapılmış. Büyükşehir Belediyesi’nin ‘tarihe vefa’ projesi kapsamındaki kazılarla ortaya çıkarılan temeller üzerinde başlanan onarım çalışmaları tamamlandı. Bundan 474 yıl evvel yaptırılan mescit ve yanındaki türbe birinci günkü ihtişamına kavuşurken, proje kapsamında Esiri Mehmet Efendi’nin ailesine ilişkin olduğu belirlenen 12 hazire de tekrar düzenlendi. Küllerinden doğan Sağrıcı Sungur Mescidi, restore edilen türbe, düzenlenen hazireler, mescit önünün meydana dönüştürülmesi, taban düzenleme, peyzaj, ağaçlandırma ve aydınlatma çalışmalarıyla bölgenin kimliği büsbütün değişti.

TARİHİ MEYDAN

Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bedellerinden biri olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla gerçek kıymetine kavuşuyor. 14 han, 1 bedesten, 13 açık çarşı, 7 üstü örtülü çarşı, 11 kapalı çarşı, 4 pazar alanı, 21 camii, 177 sivil mimarlık örneği yapı, 1 okul ve 3 türbe ile tam bir açık hava müzesi olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde tarihi dönüşüm süratle devam ediyor. Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi ile bölgeye 9 bin metrekaresi yeşil alan olmak üzere 20 bin metrekare alan kazandıran Büyükşehir Belediyesi, öteki taraftan Ertuğrulbey Meydanı’ndaki düzenleme çalışmalarını da tamamladı. Etrafı Cumhuriyet Caddesi, Geyve Han, Ticaret Borsası, Fidan Han, Ertuğrul Beyefendi Camii ve Yorgancılar Çarşısı ile çevrili olan Ertuğrulbey Meydanı’nda yaklaşık 3500 metrekare alanı kapsayan çalışma ile bölgenin tarihi dokusu daha da öne çıkarıldı. Projede 2300 yıllık geçmişi bulunun Bitinya devrine ilişkin mezar odası da cam kaplama ile daha görünür hale getirildi. Bursa, tarihi çarşıyı gezen vatandaşların soluklanacağı ayrıcalıklı bir meydana kavuşmuş oldu.

Bursa’da ulaşım sıkıntısının tahliline yönelik büyük bütçeli projeleri bir bir kente kazandıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinden Bursa Kent Hastanesi’nde ulaşımı sağlayacak 6,5 kilometrelik yolu da tamamladı. Toplam bin 355 yatak kapasitesi ile Bursa’nın sıhhat yükünü değerli ölçüde çeken Bursa Kent Hastanesi, Büyükşehir Belediyesi’nin, kamulaştırmalarla birlikte 100 milyon TL’yi bulan yatırımlarıyla daha ulaşılabilir hale geldi. Altınşehir ile Kent Hastanesi ortasında projelendirilen yolun birinci etabı olan 3 bin 500 metrelik kısım daha evvel tamamlanmıştı. Yolun ikinci etabı olan Ceviz Cadde ile hastane ortasındaki 3 bin metrelik kısmın de tamamlanmasıyla kent merkezinden otobana çıkmadan hastaneye kesintisiz ulaşımı sağlayan yol, bölge halkının da ağır ilgi gösterdiği merasimle hizmete açıldı.

ACEMLER’E BİR KÖPRÜ DAHA

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa trafiğinin kilit noktalarından olan Acemler’de trafik yoğunluğunu azaltmaya yönelik çalışmaları sürat kesmeden sürüyor. Bugüne kadar bölgede, kavşak kollarında şerit genişletmesi, Oulu tüp geçidi, Hayran Caddesi genişletme, Sedat 3 köprüsü, aktarma merkezi, Mudanya Kavşağı ilişki kolları üzere pek çok projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, artık bölgeye bir köprü daha kazandırıyor. Nilüfer Çayı üzerindeki Soğukkuyu Köprüsü’ne ek olarak yapılan yeni köprüde çalışmalara sürat verildi. Mudanya ve Soğukkuyu geçişini rahatlatmak için projelendirilen köprü, 14 metre genişliğinde 70 metre uzunluğunda 6 ayak ve 5 açıklıktan oluşuyor. İmalatında 65 kiriş bin 220 metre fore kazık ve 850 metreküp beton ve 750 ton demir kullanılan köprünün tamamlanmasıyla, Mudanya ve Soğukkuyu dönüşleri buradan yapılacak ve bilhassa pik saatlerde oluşan yoğunluk ortadan kalkacak.

DEMİRTAŞ’A ÇAĞDAŞ SPOR KOMPLEKSİ

Bursa’nın sporda da marka kent olması, yeni jenerasyonun daha birikimli, donanımlı ve atlet olması maksadıyla eğitim kurumlarına spor salonları, amatör kulüplere saha ve tesis binaları, her branşa özel spor tesisleri kazandıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki tesisleşme yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Bilhassa son yıllarda yapılaşma yoğunluğunun giderek arttığı ve nüfusun 100 bini aştığı eski beldelerden Osmangazi’nin Demirtaş bölgesinde spor tesisi muhtaçlığının karşılanması için Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Hala amatör maçların oynandığı sahanın yanındaki alanda inşaatı devam eden Demirtaş Spor Kompleksi, 600 metrekarelik spor salonu ve hizmet alanları, iç bahçesi, kulüp ve toplantı odaları ile tam bir kompleks olarak projelendirildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın dayanaklarıyla hayata geçirilen ve 3 başka bloktan oluşan proje, toplam 2650 metrekare kullanım alanına sahip olacak.

Bursa’da Büyükşehir Belediyesi eski liderlerinden Fazilet Saker’in 1987 yılında DSİ 1. Bölge Müdürü olduğu periyotta DSİ tarafından Demirtaş Barajı’nın bulunduğu alana yaptırılan Çim Kayağı Tesisleri, farklı bir konsept ile tekrar Bursalıların hizmetine sunuluyor. Türkiye, Almanya, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’nin de iştirakiyle 1991 yılında Çim Kayağı Dünya Şampiyonası’na mesken sahipliği yapan alan, hem bakımsızlık hem de etrafta açılan taş ocakları yüzünden son yıllarda adeta yazgısına terk edilmişti. Bursa’yı yine yeşille anılan bir kent haline getirmek için devir sonuna kadar 3 milyon metrekare yeni yeşil alan amacı koyan Büyükşehir Belediyesi, Demirtaş’taki alanı da ayrıcalıklı mesire alanı olarak kente kazandırıyor. Proje kapsamında Orman Bölge Müdürlüğü’nden tahsisi alınan 35 bin 200 metrekarelik alanda çalışmalar süratle devam ediyor. Kafeterya, güvenlik binası, tuvalet, büfe, çocuk oyun alanları, karavan alanı, otopark, piknik alanları, oturma dinlenme alanları ve yürüyüş yollarının yer aldığı proje tamamlanma etabına geldi. Toplam 132 araçlık otopark ile 14 araçlık karavan alanının da bulunacağı Demirtaş Mesire alanı yıllar sonra bu yaz tekrar Bursalıların nefes alacağı değerli bir buluşma noktası olacak.

BURSA’NIN MAVİ BAYRAĞI İKİYE ÇIKTI

Bursa’nın kıyı kenti kimliğini öne çıkarmak için Mudanya, Gemlik ve Karacabey hudutlarındaki 115 kilometre deniz kıyısı ile İznik ve Uluabat’taki 162 kilometre göl kıyısında kıymetli düzenleme çalışmalarını hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, kıyılardaki kaliteyi giderek yükseltiyor. Yaz dönemi için 24 adet halk plajında, 29 idari işçi, 135 paklık çalışanı ve 30 araçlık filo ile 30 hektarlık sert taban ve 76 hektarlık kumluk alanın paklığına başlayan Büyükşehir Belediyesi, hizmet kalitesini bu yıl da ikili ‘Mavi Bayrak’la tescillemiş oldu. Geçen yıl su kalitesinden paklık ve can güvenliğine, engelli erişim imkanlarından soyunma kabinleri ve duşlara kadar 33 farklı kriteri yerine getirerek, Türkiye Etraf Eğitim Vakfı’ndan İznik İnciraltı Halk Plajı için Mavi Bayrak alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu yıl bayrak sayısını ikiye çıkardı. İznik İnciraltı Halk Plajı’nda kaliteyi koruyarak tekrar Mavi Bayrak almaya hak kazanan Büyükşehir Belediyesi, Mavi Bayrak için başvurduğu Karacabey Kurşunlu Halk Plajı için de 33 kriteri yerine getirerek, Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Böylece bu yaz Bursa’nın iki kıyısında de Mavi Bayrak dalgalanmış olacak.

SU FABRİKASINDA ELEKTRİK ÜRETİLİYOR

İklim değişikliği ile gayret kapsamında atıklardan güç üretimi, HES ve GES üzere projelerle yenilenebilir güç kaynaklarına yönelen Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Daha evvel 38 metro istasyonun çatısını güneş panelleri ile donatan Büyükşehir Belediyesi, artık de iştiraklerinden Bursa Jeotermal A.Ş.’nin Kestel ilçesi sonlarındaki Kaynak Suyu Dolum Tesisi’nin çatısını adeta güç santraline dönüştürdü. Yaklaşık 47 milyon TL’ye mal olan proje kapsamında 5.639 adet 545 vat gücünde panel ve 22 adet inverter montajı yapıldı. Kablo montajları devam eden projenin devreye alma ve kesin kabul süreçlerinin Temmuz ayının başında bitirilmesi planlanıyor. Tesis, 2022 datalarıyla, yıllık 2.832.897 kilovat elektrik tüketiminin tamamını karşılayacak, takriben 779.287 kilovat gücün de sisteme satışı gerçekleştirilecek. 25 yıl çalışması planlanan santralin günümüz şartlarında toplamda yıllık 12 milyon TL ekonomik gelir elde edeceği öngörülüyor. Ayrıyeten sistemin kurulmasıyla yılda 17 bin 213 adet ağaç dikmeye muadil, 1.536.900 kilogram karbondioksit salınımı ölçüsü engellenmiş olacak.

BÜYÜKORHAN’A GÖL GÖRÜNTÜLÜ TOPLUMSAL TESİS

Bursa’nın 17 ilçesi ile daha yaşanabilir bir kent haline gelmesi için ilçelerde de ulaşımdan altyapıya, etraftan toplumsal tesislere kadar her alanda yatırımlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, en fazla göç veren ilçelerden Büyükorhan’a bedel katacak yatırımları da sürat kesmeden sürdürüyor. İlçeye girmeden evvel İsmetiye Mahallesi hudutlarında genelde olumsuz işler için kullanılan eski tesisler, ayrıcalıklı bir tesise dönüştürülüyor. Yaklaşık 400 metrekarelik eski tesis; bakım tamir işleri kapsamında, tadilat ve etraf düzenleme çalışmaları yapılarak yenileniyor. Restoran olarak revize edilen tesiste kaba inşaat tamamlanırken, mekanik elektrik ve ince işçilikler devam ediyor. Tesis göl görüntüsü eşliğinde hem ilçe sakinlerinin hem de ilçeye gelen konukların keyifli vakit geçirebilecekleri bir yere dönüşüyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Bursa’nın her alanda yaşamaktan zevk alınan bir kent haline gelmesi için ağır bir mesai harcadıklarını söyledi. Yalnızca kent merkezinde değil, 17 ilçede de başta ulaşım ve altyapı olmak üzere, her bölgenin önceliklerine nazaran yatırımları hayata geçirdiklerini söz eden Lider Aktaş, “Devam eden projelerimizin büyük bir kısmını de bu yılsonuna kadar tamamlamış olacağız. İnşallah en yakın vakitte bu yatırımların keyfini tüm hemşehrilerimiz yaşayacak” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir