Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bu tesis ikili üretim yapıyor… Bursa’da su fabrikasında elektrik üretiliyor

Bu tesis ikili üretim yapıyor… Bursa’da su fabrikasında elektrik üretiliyor

ateshaber ateshaber -
36 0

BURSA (İGFA) – İklim değişikliği ile uğraş kapsamında atıklardan güç üretimi, HES ve GES üzere projelerle yenilenebilir güç kaynaklarına yönelen Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu yatırımlarına bir yenisini daha ekledi.

Daha evvel 38 metro istasyonun çatısını güneş panelleri ile donatan Büyükşehir Belediyesi, artık de iştiraklerinden Bursa Jeotermal A.Ş.’nin Kestel ilçesi sonlarındaki Kaynak Suyu Dolum Tesisi’nin çatısını adeta güç santraline dönüştürdü.

Yaklaşık 47 milyon TL’ye mal olan proje kapsamında 5.639 adet 545 vat gücünde panel ve 22 adet inverter montajı yapıldı.

Kablo montajları devam eden projenin devreye alma ve kesin kabul süreçlerinin Temmuz ayının başında bitirilmesi planlanıyor.

Tesis, 2022 bilgileriyle, yıllık 2.832.897 kilovat elektrik tüketiminin tamamını karşılayacak, takriben 779.287 kilovat gücün de sisteme satışı gerçekleştirilecek. 25 yıl çalışması planlanan santralin günümüz şartlarında toplamda yıllık 12 milyon TL ekonomik gelir elde edeceği öngörülüyor. Ayrıyeten sistemin kurulmasıyla yılda 17 bin 213 adet ağaç dikmeye muadil, 1.536.900 kilogram karbondioksit salınımı ölçüsü engellenmiş olacak.

KAYNAK ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Bursa Jeotermal A.Ş. Kaynak Suyu Dolum Tesisi çatısına kurulan sistemi yerinde inceledi ve yenilenebilir güç kaynaklarına yönelik Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları hakkında bilgi verdi. Yenilenebilir gücün her geçen gün daha da ehemmiyet kazandığını tabir eden Lider Aktaş, “Yeni hizmetlerimiz için kaynak üretmeye çalışıyoruz. Güç maliyetlerini düşünmeye çalışıyoruz. O yüzden de su ve güneşi en düzgün halde kullanıyoruz. Şimdilik yok lakin rüzgarla alakalı çalışmalarımız da olacak” dedi.

BURSA’NIN GÜCÜ DOĞADAN

Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan katı atık tesislerinde 2022 yılı içerisinde metan gazının yakılmasıyla toplam 114 milyon 816 bin 102 kilovat elektrik gücü üretildiğini belirten Lider Aktaş, “Yenilenebilir kaynaklardan üretilen bu elektrik gücü Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımında bulunan tesislerde tüketilen elektrik gücünün tamamını karşılamaktadır. Ayrıyeten BUSKİ bünyesinde 2022 yılında hidroelektrik santrallerinden 14 milyon kilovat, güneş elektrik santrallerinden 837 bin kilovat ve çamur yakma tesisinden 10 milyon kilovat olmak üzere toplam 25 milyon kilovat elektrik gücü üretildi. Yenilenebilir kaynaklardan üretilen bu elektrik gücü BUSKİ bünyesinde tüketilen elektrik gücünün yüzde 15’ini karşılamaktadır. Buna ek olarak Burulaş bünyesinde metro istasyonlarının çatılarına kurulan güneş elektrik santrallerinden 2022 yılı içerisinde 2 milyon 203 bin kilovat elektrik gücü üretildi. Bu da Burulaş’ın tükettiği elektrik gücünün yüzde 3’ünü karşılıyor. Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluş ve iştirak şirketleri bünyesinde 2022 yılı içerisinde yenilenebilir güç kaynaklarından üretilen elektrik gücü toplam 142 milyon 280 bin kilovat. Üretilen bu elektrik gücü Bursa Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluş ve iştirak şirketleri bünyesinde 2022 yılı içerisinde tüketilen elektrik gücünün yüzde 54’üne karşılık geliyor. Birebir vakitte üretilen bu elektrik gücü ile toplam 2 milyon 782 bin 365 adet ağaç dikimine muadil olarak 62 bin 603 ton karbondioksit salınımı engellenmiş oldu” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir