Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bin 500 çiftçinin toprak tahlili Talas Belediyesi’nden

Bin 500 çiftçinin toprak tahlili Talas Belediyesi’nden

ateshaber ateshaber -
40 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Tarım ve Orman Bakanlığı Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı bulunan ve 10 dekar yahut üzeri tarlaya sahip çiftçilere dayanak olan Kayseri Talas Belediyesi, üreticilerin toprak tahlili yaptırarak daha verimli eser elde etmelerini sağlamayı hedefliyor.

Uygulama kapsamında bin 500 çiftçiye takviye olmayı planlayan Talas Belediyesi, toprak tahlil fiyatının yarısını karşılayarak, üreticinin yükünü azaltıyor.

Tarımdaki üretimin ve randımanın artırılması hedeflenen uygulama kapsamında toprak tahlili yaptırmak isteyen çiftçilerin tarlalarına gidilerek numune alınıyor. Özel torbalara konulan numune daha sonra laboratuvara ulaştırılıyor. Burada belli süreçlerden geçen toprak örnekleri kıymetlendirilerek sonuçları raporlanıyor.

ÇİFTÇİNİN MALİYETİ AZALACAK

Gübre kullanımını azaltmak ve çiftçiyi gereksiz maliyetten kurtarmak için başlatılan uygulama kapsamında alınan numunelerde toprağın yapısı ve organik husus ölçüsü başta olmak üzere çeşitli tahliller yapılıyor. Çıkan rapora nazaran toprağın hangi minerallere muhtaçlık duyduğu, hangi tip gübre kullanılması gerektiği ve eser yetiştirme potansiyeli konusunda çiftçiler bilgilendiriliyor. Tahlilin sonuçlanmasının akabinde o tarladan hangi eserlerin yetişebileceği ve verimliliği öngörülüyor. Böylece şuurlu tarım yapılarak üretim ve kalite artırılmış oluyor.

ÜRETİCİ UYGULAMADAN MEMNUN

Başlatılan uygulama kapsamında tarlasından birinci örneğin alındığı çiftçi Naci Varlıklı, Talas Belediyesi’nin verdiği yüzde 50 hibeli tohum dayanağından de yararlandığını belirterek, “30 dönüm aspir ekildi. Toprak tahliliyle ilgili biz şimdiye kadar işin açığı bu türlü bir süreç yaptırmadık. Bu uygulamanın yararlı olacağını düşünüyorum. Talas Belediyemize bu takviyesinden ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

Tarım ve hayvancılık bahislerinde yapılan dayanaklar kapsamındaki toprak tahlil fiyatının yarısı Talas Belediyesi öbür yarısı ise çiftçi tarafından karşılanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir