Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Beylikdüzü’nde riskli binalar tespitte

Beylikdüzü’nde riskli binalar tespitte

ateshaber ateshaber -
19 0

İSTANBUL (İGFA) – Olası afetlere karşı hazırlıklarını sürdüren ve örnek projelere imza atan Beylikdüzü Belediyesi, ilçedeki riskli binaların tespiti için de çalışmalar yürütüyor.

Belediye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile koordineli bir biçimde fiyatsız olarak “Hızlı Tarama Testi” hizmeti veriyor. Vatandaşlardan gelen müracaatlar sonucunda belediye grupları, süratli tarama metoduyla binaların hasar tespitini yapıyor. Bu kapsamda kolon ve statik taşıyıcılarda sıyırma sürecinin yapılmasının akabinde gerekli ölçümler ve incelemeler yapılıyor. Toplanan datalar belediyenin teknik işçileri tarafından İBB’nin sistemine girildikten sonrasonuçlar inceleniyor vebinanın durumuyla ilgili vatandaşlara geri bildirimlerde bulunuluyor.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların tarama testlerine olan talebi artırdığını tabir eden Beylikdüzü Belediyesi Yapı Denetim Müdürü Ertan Kara, Beylikdüzü’nde 2 bine yakın müracaat yapıldığını belirtti.

Kara,“İBB, 2020 yılından itibaren vilayet genelinde süratli tarama testi çalışmalarına başladı. 6 Şubat’ta gerçekleşen sarsıntıların akabinde bununla ilgili yerelde çok fazla talep oluştu.Biz de bir tahlil ortağı olarak ilçemizde testleri kendi bünyemizde yapmaya başladık. İBB ve Belediyemize gelen müracaatları toplayarak süratli tarama testlerini gerçekleştiriyoruz. Öncelikle, 10 katın altındaki binalarda bu sistem çalışıyor. Ayrıyeten, 1999 sarsıntısı öncesi binalara öncelik veriyoruz. Müracaatları süratlice alarak yerinde incelemelerin yapılması için gruplarımızı adreslere yönlendiriyoruz. Sonuçları da en süratli biçimde ilgililere ulaştırıyoruz. D ve E sınıfı yani riskli olan binalardaki vatandaşlarımızagerekli ikazlarda bulunuyor, kentsel dönüşüme yönlendirme ve tahlil noktasında da her türlü yardım ve takviyesi sağlıyoruz. Vatandaşlarımız, belediyemizin resmi internet sitesi olan www.beylikduzu.istanbul adresinde ana sayfasında bulunan online süreçler sekmesinden kolay kolay müracaat yapabilirler” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir