Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Bakan Kacır açıkladı… 450 milyon dolarlık dev bütçe

Bakan Kacır açıkladı… 450 milyon dolarlık dev bütçe

ateshaber ateshaber -
21 0

ANKARA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, KOSGEB eliyle KOBİ’lerin yenilenebilir güç, yeşil dönüşüm yatırımlarını, TÜBİTAK eliyle de döngüsel iktisada ve karbon salınımını azaltmaya yönelik AR-GE projelerini destekleyeceklerini söyledi.

Kacır, projenin Dünya Bankası ile ortaklaşa hayata geçirildiğini kaydetti.

Bakan Kacır, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla, KOBİ’lerin yenilenebilir güç yatırımlarını; Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) aracılığıyla da karbon salınımını azaltmaya yönelik araştırma geliştirme projelerini destekleyeceklerini kaydetti.

BİNLERCE FİRMA YARARLANACAK

Bakanlığın resmi internet sitrsinde yer alan açıklamaya nazaran de proje kapsamında 250 milyon dolarlık kaynak, KOSGEB himayesinde kullandırılacak.

TÜBİTAK’ın kullanımına 175 milyon dolarlık kaynak tahsis edildi. 25 milyon dolarlık kaynak ise proje faaliyetlerinin koordine edilmesi ve ulusal yeşil sanayi dönüşüm ajandasının uygulamaya konulabilmesi için kurumsal temellerin atılması maksadıyla kullanılacak.

Binlerce sanayi firmasının yararlanmasının hedeflendiği proje ile işletmelerin karbon salınımı, kendi tüketimleri için yenilenebilir güçlere yatırım yapılarak azaltılacak, kaynak verimlilikleri uygunlaştırılarak yeşil dönüşüm planları geliştirip uygulanabilecek. Bu sayede firmalar, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na (AYM) çarçabuk ahenk sağlayacak.

KOSGEB tarafından KOBİ’lerin yeşil dönüşüm faaliyetlerine yönelik dayanak kullandırılacak. Kelam konusu dayanakla yenilenebilir güç, kaynak verimliliği, atık idaresi, döngüsel iktisat üzere tematik alanlarda endüstriyel işletmeler tarafından gerçekleştirilecek faaliyetler desteklenecek.

TÜBİTAK İLE YENİ TEŞEBBÜSLERİN ÖNÜ AÇILIYOR

TÜBİTAK tarafından da Türkiye’de yahut öteki pazarlarda yeni yeşil teknolojilerin, eserlerin yahut süreçlerin geliştirilmesini içeren yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmalar hedeflenecek. Yeşil Start-Up’lar, KOBİ’ler, büyük firmaların başvurabileceği takviyeler; yeşil üretime, daha yüksek güç ve kaynak verimliliğine katkıda bulunan

AR-GE, prototip geliştirme, standart geliştirme ile yeni eser yahut süreç geliştirmeyi içerecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir