Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Avrupa’daki ekonomik dalga binlerce kişiyi etkiledi

Avrupa’daki ekonomik dalga binlerce kişiyi etkiledi

ateshaber ateshaber -
23 0

İSTANBUL (İGFA) – Avrupa Merkez Bankası’nın, (ECB) iktisatta resesyon beklentisine rağmen Temmuz 2022’den beri faiz oranlarını toplam 400 baz puan artırarak en süratli sıkılaştırma adımını atmış olması dikkati çekerken, böylelikle Avro Bölgesi’nde geçen ay yüzde 6,1 olan enflasyonun daha da artmasına reaksiyon verdi.

İngiltere Merkez Bankası ise Aralık 2021’den beri devam eden sıkılaşma siyasetiyle faiz oranlarını üst üste 12’nci defa artırdı ve yüzde 4,50’ye çıkardı. İngiltere’de enflasyon ise yıllık bazda marttaki yüzde 10,1 düzeyinden nisanda yüzde 8,7 inmesine karşın inatçı kalmaya devam ediyor.

Yüksek kalan enflasyon, hane halkının satın alma gücünü düşürürken enflasyona karşı faizlerin artırılması da şirketlerin yatırım için kredi maliyetlerini yükseltiyor.

Teknoloji, kimya, banka imalat ve otomotiv dalları başta olmak üzere bu yıl başından beri neredeyse tüm bölümlere yayılan işten çıkarmalara son olarak İsveç merkezli Autoliv’in 8 bin, Finlandiyalı kağıt ve ambalaj üreticisi Stora Enso’nun Avrupa’daki dört tesisini kapatma ve 1150 çalışanını işten çıkarma kararları eklendi.

Haber Küresel’in derlediği habere nazaran, İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketi Vodafone, geçen hafta, gelecek 3 yılda maliyetlerini azaltmak ve büyümeyi hızlandırmak için 11 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Vodafone’un dünya çapında yaklaşık 104 bin çalışanı bulunuyor. Şirketin en büyük ve tıpkı vakitte “en kötü” performans sergilediği pazarı olan Almanya, İngiltere ve İtalya’nın işten çıkarma kararından en fazla etkilenen ülkeler olacağı öngörülüyor. Vodafone, martta, İtalya’da 1000, Almanya’da yaklaşık 1300 kişiyi işten çıkarma planı olduğunu duyurmuştu.

Vodafone’un kararını tekrar İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketi BT izledi. BT, dijitalleşmenin artışıyla operasyonlarında daha az iş gücüne muhtaçlık duyulması ve maliyetleri düşürmek üzere nedenlerle 2030’a kadar 40 bin ila 55 bin çalışanıyla yollarını ayıracağını duyurdu.

İngiliz telekomünikasyon devinin toplam istihdamı 2030 prestijiyle mevcut 130 bin düzeyinden 75 bin ila 90 bine düşecek. Bu düşüş, şirketin toplam iş gücünün yüzde 40’ından fazlasını kesmesi manasına geliyor.

Telekom Italia’nın ise istekli bir erken emeklilik programı aracılığıyla İtalya’da 2 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığı kaydedildi.

İsveçli telekom ekipmanı üreticisi Ericsson, maliyetleri düşürme planının bir modülü olarak dünya çapında 8 bin 500 kişilik istihdam azaltımına gideceğini bildirdi.

İsviçreli bilgisayar aksesuarları üreticisi Logitech, martta 300 kişinin işine son verme kararı aldı.

Finlandiyalı telekom ekipmanı üreticisi Nokia, 3 Mayıs’ta 208 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Alman yazılım firması SAP, ocak sonunda maliyetlerini düşürmek ve bulut işine odaklanmak için global iş gücünün yüzde 2,5’ini oluşturan 3 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Hollanda merkezli Philips, ocak sonunda teneffüs aygıtlarının büyük çapta geri çağrılmasının akabinde düşen satışları dengelemek için 6 bin kişiyi işten çıkarma planlarını duyurdu.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Vauxhall, Peugeot, Citroen, Fiat, DS, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Abarth and Fiat Professional markalarını bünyesinde barındıran otomotiv üreticisi Stellantis, İtalya operasyonlarında istekli işten çıkarmalar yoluyla 2 bin emekçiyi işten çıkarmak için şubatta sendikalarla anlaştı. İsveçli küme Volvo martta Avrupa’daki otobüs üretim operasyonunu yine yapılandırarak bin 600 kişinin işine son verileceğini açıkladı. Volvo Cars ise bu ay başında İsveç’te 1300 kişilik ek işten çıkarma kararını duyurdu. Bu sayı, firmanın ana vatanındaki iş gücünün yüzde 6’sını oluşturuyor.

İtalyan otomotiv modül üreticisi Marelli, mart sonunda sendikalarla 400 kişiyi işten çıkarmak üzere anlaştığını açıkladı.

İngiliz elektrikli araç üreticisi Arrival, maliyetlerini azaltmak için istihdamının yarısını oluşturan 800 kişinin işine son verilmesini kararlaştırdı.

Dünyanın önde gelen emniyet kemeri ve hava yastığı üreticisi İsveç merkezli Autoliv, artan maliyetler nedeniyle Avrupa’da birçok fabrikayı kapatma ve 2025’e kadar yaklaşık 8 bin çalışanını işten çıkarma kararı aldı.

PERAKENDE, BESİN VE TÜKETİCİ ESERLERİ SEKTÖRÜ

İngiliz yemek dağıtım şirketi Deliveroo, iş gücünün yüzde 9’unu oluşturan 350 kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.

İngiliz süpermarket kümesi Sainsbury’s, şubat sonunda açıkladığı yaklaşık 2 bin kişinin istihdamını etkileyecek yine yapılanma planının çabucak akabinde 300 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu. Merkezi İngiltere’de bulunan çevrim içi yemek ve teslimat şirketi Just Eat, mart sonunda, 1700’ü kurye ve 170’i ofis çalışanı olmak üzere toplam 1870 çalışanıyla yollarını ayırma kararı aldı.

Finlandiyalı asansör üreticisi Kone de ocakta işçi sayısını ülkesindeki 150 kişi dahil olmak üzere 1000 kişi azaltacağını açıkladı.

İsveçli çelik üreticisi, inşaat kesimindeki zayıf talep nedeniyle Finlandiya’daki yaklaşık 4 bin 700 çalışanından 850’sinin işine son verilmesi için görüşmeler yaptığını açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir