Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. 28. Yasama Periyodu başladı… Milletvekilleri yemin ediyor (CANLI)

28. Yasama Periyodu başladı… Milletvekilleri yemin ediyor (CANLI)

ateshaber ateshaber -
27 0

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin merasimini Meclis’te kendisine ayrılan locadan takip ediyor.

Geçici Lider Devlet Bahçeli, Genel şurada açılış konuşması yaptı.

Egemenliğin ehemmiyetine Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün kelamlarıyla dikkati çeken Bahçeli, hepimizin ortak paydasının Türkiye olduğunu söyledi. Bahçeli, dayanışma, birlik ve beraberlik her sorunun çözülebileceğine vurgu yaptı.

İlk yemini Bahçeli’nin etmesi sonrasında milletvekilleri, soyadı ve isimlerinin alfabe sırasına nazaran tek tek yemin etmeye başladılar.

Milletvekilleri Genel şurada Anayasa’daki yemin metnini okuyor.

Herhangi bir nedenle birinci birleşime katılamayan milletvekilleri, sonra yemin edebilecek.

Türkiye Personel Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay, tahliyesine ait belgenin Yargıtay’da ilgili daireye gönderilmemesi nedeniyle bugün yemin merasiminde bulunmuyor.

Yemin merasimi ile Meclis Lideri seçim süreci de başlayacak. Meclis Lideri seçildikten sonra Başkanlık Divanı ve komiteler oluşturulacak.

Milletvekilleri, misyona başlarken şu formda ant içecek:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin ayrılamaz bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve kuralsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk prensip ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, ulusal dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması idealinden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve onurum üzerine ant içerim.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir