Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. 2. el otoda yeni artırım kapıda!

2. el otoda yeni artırım kapıda!

ateshaber ateshaber -
29 0

İSTANBUL (İGFA) – Döviz kurundaki artış ile enflasyona bağlı olarak yatırım aracı misyonunu müdafaaya devam eden ikinci el arabada sular durulmuyor.

Özellikle son günlerde meydana gelen kurdaki süratli yükseliş, anında sıfır araç etiketlerindekendini gösterdi. Sıfır kilometre araç fiyatlarına yüzde 7 ile yüzde 12 bandında artırım gelirkenbu artışın ikinci el piyasasını da etkilemeye başladığını belirten Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Haziran ayının son haftasına kadar ikinci el araçlarda yüzde 4 ile yüzde 6 bandında bir artış bekliyoruz. Kurdaki bu artış, arabanın yatırım aracına dönüşmesine hizmet ediyor. Bu türlü devam ederse, ticaret hızlanır, ikinci el araba sayısı da doğal olarak artar.” biçiminde konuştu.

“BEKLE-FİYATLANDIR PERİYODUNA GİRİLEBİLİR”

Döviz kurundaki yükseliş sebebi ile ikinci el araç fiyatları da kademeli olarak artıyor. Kurdaki bu yükselişin, araç alım-satım sürecine olabilecek tesirlerine dair görüşlerini paylaşan Karakaş, “2022 yılında yaklaşık 6,4 milyon adet ikinci el araç satıldı. Bu sene beklentimiz daha yüksek. 2023 yılının sonunda 7,5 milyon satış olacağını öngörüyoruz. Ancak kurdaki bu süratli artış nedeni ile birçok kişi araç satış süreci askıya alıp beklemeye geçebilir. Sonuçta araba artık bir yatırım aracı olarak görülüyor” dedi.

Öte yandan iktisatta yapılacak düzenlemelerin, dalda de farklı değişimlere yol açması bekleniyor.

Yeni yol haritasının, araba piyasasına yansımalarıyla ilgili de kıymetlendirme yapan Karakaş, “Hükümetin rasyonel iktisat siyasetlerine dönüşü, yabancı yatırımcı başta olmak üzere üretici olan markaları da Türkiye’de yeni planlar yapmaya sevk edecek. Yeni iktisat siyasetlerine dönüş, sürdürülebilirlik, piyasanın tekdüze olması üzere tesirlerin minumum 3-4 ayda tesirini göstermesiyle vergide de çeşitli usul değişiklikleri bekliyoruz. Bilhassa elektrikli araç konusunda teşvike yönelik vergisel manada tüketiciye avantaj sağlayacak bir düzenlemenin geniş yankı uyandıracağını düşünüyoruz. Bu bağlamda kur, faiz, enflasyon istikrarında piyasa kendi yolunu bularak bir fiyatlandırma yapacak.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir