Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SPOR
  4. »
  5. 15. Sekapark Altınkemer Yağlı Güreşleri başladı

15. Sekapark Altınkemer Yağlı Güreşleri başladı

ateshaber ateshaber -
32 0

KOCAELİ (İGFA ) –

Her yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin klasik olarak düzenlediği Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin 15.’si sabah saatlerinde başladı. Cet sporumuz olan yağlı güreşlerde Türkiye’nin birbirinden bedelli başpehlivanlarının bir ortaya geldiği tertip 10-11 Haziran 2023 tarihlerinde İzmit Atletizm Pisti’nde gerçekleştiriliyor. Dev tertip bu yıl, tarihi Kırkpınar Güreşlerinin efsane isimlerinden Karamürselli Kadir Birlik ismine düzenleniyor.

DEĞERLİ BAŞPEHLİVANLARI GÜREŞECEK

Gençlik Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen yağlı güreşlere, 70 Başpehlivan, 90 Başaltı, 100 Büyükorta ve yaklaşık bin 400’ün üzerinde güreşçi katılıyor. Öte yandan bu yıl Türkiye Klasik Güreşler Federasyonu tarafından birinci defa düzenlenen ve 7 tertipten oluşan Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nde, 15. Sekapark Altınkemer Yağlı Güreşleri bu ligin 2. tertibi olarak yapılıyor. Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nde birinci 24’e giren başpehlivanlar, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine direkt katılma hakkını kazanacak.

PEHLİVANLAR ER MEYDANINDA TER DÖKMEYE BAŞLADI

Yağlı güreşler kapsamındaki eleme karşılaşmaları, birinci günün sabah saatlerinde küçükler uzunluk kategorisinde başladı. Birinci karşılaşmalar ile birlikte ter dökmeye başlayan pehlivanlar, iki gün boyunca kısasıya rekabet içerisinde olacak. 11 Haziran Pazar günü ise Büyük Orta Güreşleri, Başaltı Güreşleri, Başpehlivan Güreşleri ve Başpehlivan çeyrek, yarı final ve final kura çekimleri yapılacak. Şampiyonun Pazar günü akşamüzeri saatlerinde aşikâr olacağı yağlı güreşlerde, şampiyon başpehlivan, Kocaeli Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri ve Kocaeli’ye has motiflerle süslenmiş özel hazırlanmış altın kemerin sahibi olacak.

GÜNDOĞDU VE GÜREŞCİLER ALTIN KEMERLE YÜRÜDÜLER

15. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri öncesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Türkiye Klasik Güreşler Federasyonu Lideri İbrahim Türkiş, Eski Baspehlivanlar, Ahmet Taşcı, Ömer Aslantaş, Kadir Birlik, Sabri Geçer, Ziya Ünlü, Faruk Akkoyun, Hüseyin Gümüşalan, Tanju Gemici, Nedim Gürel, Mustafa Arslan ve Mustafa Taş ile birlikte İzmit ilçe merkezinde Merkez Bankasından Kent Meydanına yürüdüler.

“BAŞPEHLİVAN 180 BİN TL PAHASINDAKİ ALTIN KEMERİN SAHİBİ OLACAK”

Kent Meydanında yağlı güreşlere dair bilgeler paylaşan ve vatandaşları yağlı güreşlere davet eden Genel Sekreter Gündoğdu, “Kocaeli tarih boyunca minder güreşlerine ve yağlı güreşlere çok dayanak vermiş, çok değerli pehlivanlar ve şampiyonlar yetiştirmiştir. Bunlar ortasında Hergeleci İbrahim, Gazanfer Bilge, Hasan Gemici, Adil ve İrfan Atan kardeşler, Aydın Demir, Ömer Arslantaş ve Ahmet Taşçı üzere isimleri sayabiliriz. Seka Park Yağlı Güreşlerimizde başpehlivanlığı kazanacak güreşçimize her yıl olduğu üzere bu sene de altın kemer takdim edeceğiz. Bu yıl Sekapark’ın başpelivanı Altın Kemer Yağlı Güreşleri için Kocaeli’ye mahsus motiflerle süslenmiş 180 bin TL bedelindeki altın kemerin sahibi olacak” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir