Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Yeni asgari ücret açıklandı!

Yeni asgari ücret açıklandı!

ateshaber ateshaber -
29 0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçiler, işverenler ve sendikalar arasında süren görüşmeler nihayet karara bağlandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün (20 Haziran 2023) düzenlenen 3. toplantının ardından 2023 yılı yeni asgari ücret tutarını açıkladı. Peki yapılan zam sonrası 2023 yılı yeni asgari ücret ne kadar oldu?

2023 asgari ücret ne kadar? Net asgari ücret ne kadar?

Son birkaç yıldır Türk Lirası’nın yaşadığı düşüşün önü kesilemedi. Buna bağlı olarak özellikle yurt dışından ithal edilen ürünlerin fiyatlarında oldukça yüksek artışlar meydana geldi. Hatta akıllı telefon ve otomobil gibi teknolojik cihazlardan alınan vergiler diğerlerine kıyasla çok daha yüksek olduğu için makas bu ürünlerde iyice açıldı.

Her ne kadar bir süredir TL’nin değer kaybının önüne geçiliyor gibi gözükse de istenenin çok üzerinde seyreden enflasyon nedeniyle hayat pahalılığı her geçen gün artıyor. Buna karşılık olarak dengeleyici olmasa da insanların aldığı maaşlar da belli bir oranda yükseliyor.

Bugün itibariyle de 2023 yılında yeni asgari ücret ne kadar olacak sorusu kesin bir karar ile yanıtlandı. Önümüzdeki temmuz ayından itibaren geçerli olması beklenen mevcutta net 8 bin 500 TL olan asgari ücret, yüzde 34 civarı bir zam ile 11 bin 402 TL‘ye yükseldi

Haber güncelleniyor…

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir