Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Üretici bayanlara gelir kapısı

Üretici bayanlara gelir kapısı

ateshaber ateshaber -
29 0

ANKARA (İGFA) – Başkentli bayanları üretime teşvik eden Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni projelere imza atmayı sürdürüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Maharet ve Meslek Edindirme Kurslarına (BELMEK) ağır ilgi gösteren kursiyerlerin el emeği göz parıltısı eserleri Bahçelievler Gökkuşağı Kamu Pazarı ve Kızılay Zafer Çarşısı’nda hizmete açılan mağazalarda Ankaralılarla buluşuyor.

KADIN KOOPERATİFİ ARACILIĞIYLA SATIŞA SUNULUYOR

Kültür ve Toplumsal İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde 31 farklı branşta eğitim veren BELMEK’lere katılan kursiyerler ve usta öğreticilerin eserleri yeni kurulan S.S. Başşehir Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi aracılığıyla satışa sunuluyor.

Kursiyerler satışını yapmak istedikleri eserleri belirlenen eser toplama gününe getirip fiyatlarını belirliyor. Kurul tarafından incelenen eserler de Gökkuşağı Kamu Pazarı ve Zafer Çarşısı’ndaki mağazalarda satışa konuluyor ve satışın gerçekleşmesinin akabinde fiyat çabucak kursiyere aktarılıyor.

S.S. Başşehir Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi Mağazaları haftanın 6 günü 09.00-18.00 saatleri ortasında hizmet veriyor.

“AİLE BÜTÇELERİNE DE KATKI OLUYOR”

Ankara Büyükşehir Belediyesinin bayanlar için hayata geçirmiş olduğu en kıymetli projelerinden birisinin BELMEK kursları olduğunun altını çizen Kültür ve Toplumsal İşler Daire Lideri Ali Bozkurt, “BELMEK’lerde 31 ana başlıkta ve 61 kurs merkezinde bayanlar kendi talepleri doğrultusunda, yüklü olarak da kaybolmaya yüz tutmuş klasik başlıklarda kurslar almakta ve eğitim görmektedir. 25 yıldır BELMEK’lerdeki usta öğreticilerimizin ve kursiyerlerimizin el emeği eserlerini satışa arz etmek, aile bütçelerine katkıda bulunma taleplerini hayata geçirmiş bulunuyoruz” dedi. Bozkurt, şöyle devam etti:

“Başkent Bayan Teşebbüsü ismi altında belediyemizin de takviyesiyle bir yapı oluşturduk. 2 tane mağaza açtık ayrıyeten online olarak da bu eserlerin satışına imkân sağladık. Her hafta eser toplama günümüz var. Kursiyerler eserlerini buraya sunuyorlar ve fiyatlarını belirliyorlar. Komitemiz satışa uygun olanları seçtikten sonra bunları satışa arz ediyoruz. Satılanların da fiyatlarını kendilerine aktarıyoruz ve kursiyerlerimiz de kendi aile bütçelerine bu halde katkı yapıyorlar. Aldığımız geri dönüşlerde de çok büyük bir memnuniyet var. Hem halkımız bu eserlere çok ekonomik fiyatlarla sahip olabiliyor hem de bu kursiyerlerimiz eserlerinin karşılığını alarak daha fazla üretiyorlar.”

İNTERNET ÜZERİNDEN ALIŞVERİŞ

Ev dekorasyonundan dokumacılık eserlerine takı ve aksesuardan el dokumalarına kadar birçok eşsiz esere vatandaşlar https://www.baskentkadingirisimi.com/adresi üzerinden de ulaşabiliyor.

Zafer Çarşısı’nda bulunan mağazada ABB Bayan Sığınmaevlerinde kalan bayanların ürettikleri eserlerin de satışının gerçekleştirildiğini belirten S.S. Başşehir Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi yetkilisi Rahime Etlioğlu da şu değerlendirmede bulundu:

“Kooperatif kurmayı çok hayal ediyorduk. Hanımlarımıza öğrettiğimiz işlerimizin, ürettiklerimizin onlara çıkar sağlaması tarafında isteğimiz çok fazlaydı. Liderimizin da takviyeleriyle kooperatifi kurmuş bulunuyoruz. Kooperatifimizde BELMEK kurslarında üretilen işleri bayanlarımızın paraya dönüştürerek meskenlerine katkıda bulunmalarını sağlıyoruz ve birçok bayanı da bu formda keyifli ediyoruz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir