Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Pasifik Eurasia halka açılıyor

Pasifik Eurasia halka açılıyor

ateshaber ateshaber -
40 0

İSTANBUL (İGFA) – Asya’dan Avrupa’ya Demir İpekyolu hayalinin gerçekleşmesi için 2019 yılından bu yana ülkeler ortası değerli mutabakatlara ve taşımalara imza atan, 2022 yılında havayolu ve deniz yolu nakliyatına da girerek tüm taşıma modları ile lojistiğe taraf veren Pasifik Eurasia halka açılıyor. Halk Yatırım konsorsiyum liderliğinde gerçekleşecek halka arz için 6-7 Haziran tarihinde talep toplanacak.

Tüm müşterilerine kapıdan kapıya kaliteli ve ekonomik hizmet sunabilmek maksadıyla hem istihdam hem ekipman ve altyapı yatırımları yapmaya hazırlanan Pasifik Eurasia’nın toplam 34 milyon TL nominal bedelli payı halka açılacak. İzahnameye nazaran, kelam konusu payların halka arzı ile şirketin yüzde 20,24’ü halka açılmış olacak.

HAVA VE DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞI

Pasifik Eurasia İdare Heyeti Lideri Fatih Erdoğan, şirketin kurulduğu 2019 yılından bu yana demiryolu nakliyatı alanında değerli ve birincileri içeren adımlar attıklarını, bu sayede Çin’den Avrupa’ya uzanan Demir İpek Yolu Projesi’nin canlanmasına önemli katkı sağladıklarını söyledi. Fatih Erdoğan, mevcut müşteri portföyünün başka taşıma muhtaçlıklarının karşılanabilmesi gayesiyle da havayolu ve deniz yolu nakliyeciliği alanında hizmet vermeye başladıklarını, halka arzla birlikte lojistik kesiminin en güçlü oyuncularından biri haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi.

SEKTÖRÜN ÜZERİNDE BÜYÜYORUZ

Önce Covid-19 pandemisi, akabinde Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle lojistik kesiminin olumsuz etkilendiğini navlun fiyatlarının arttığını belirten Fatih Erdoğan, her şeye karşın dünyada lojistiğin kesintiye uğramadan devam ettiğini ve kesimin yıldan yıla süratle büyüdüğünü söyledi. Pasifik Eurasia’nın da kurulduğu birinci günden bu yana âlâ bir büyüme ivmesi yakaladığını ve bölüm ortalamasının üzerinde büyüme gerçekleştirdiğini tabir eden Fatih Erdoğan, “Bu süreçte hem kıymetli yatırımlar yaptık hem de deniz yolu ve havayolu nakliyeciliğine başladık. Salgın devrinde yalnız ülkemizde değil, tüm dünyada lojistik kesimi olarak kıymetli bir imtihan verdik.” dedi.

Demiryolu lojistiğinin ehemmiyetinin AB’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı ile 2050 yılında iklim nötr birinci kıta olma amacıyla daha da arttığını belirten Erdoğan, “Türkiye olarak da düşük karbonlu yeşil iktisada ivme kazandırmak için Türkiye iktisadı ve endüstrisinin yeşil dönüşümü çok değerli. Başta Avrupa Birliği olmak üzere üçüncü ülkelere ihracatta rekabetçiliğin korunması ve güçlendirilmesi ve demiryolu kesiminin desteklenmesi için resmî kurumlarca bir hareket planı oluşturuldu. Bu plan kapsamında demiryolu nakliyatının hissesinin arttırılarak karayolu hissesinin düşürülmesi öngörüldü. Bu da demiryolu lojistiğinin önümüzdeki devirde daha çok ehemmiyet kazanacağını bize gösteriyor” diye konuştu.

GELİR YATIRIMLARDA KULLANILACAK

Fatih Erdoğan, halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 40’ının Demiryolu Tren İşletmeciliği (DTİ) yatırımları, yüzde 30’unun terminal yatırımları, yüzde 20’sinin havayolu ve öbür mod yatırımlarında, kalan yüzde 10’un ise işletme sermayesine takviye olarak kullanılacağını söz etti. Fatih Erdoğan, planlanan yatırımlarla ilgili şunları söyledi: “Şirket olarak demiryolu nakliyeciliğinde Türkiye’deki lokomotif kapasitesini arttırmak ve memleketler arası taşımalarda lokomotiften kaynaklı kısıtın giderilmesi emeliyle Özel Tren İşletmeciliği Dokümanı alabilmek için 2023 yılı şubat ayında müracaat yaptık. Böylelikle Demiryolu Tren İşletmecisi (DTİ) olup kendi lokomotif ve trenlerimizle müşterilerimize hizmet sunmayı planlıyoruz. Deniz yolu nakliyeciliğinde ise devam eden taşımalarımızı artırmak gayesiyle 2023 yılında bünyemize kattığımız birinci gemimize ek olarak, 2025 yılı sonuna kadar filomuzu genişletmeyi ve kapasitemizi 5 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Ankara merkez ofisinde başladığımız hava kargo nakliyatında, 2023 yılında İstanbul ve İzmir’deki ofislerimizde gerekli işçi ve ekipman yatırımını gerçekleştirerek büyümeyi planlıyoruz. Demiryoluna ek olarak deniz yolu ve havayolunda yapmayı planladığımız yatırımların devamında; taşıma hacminde oluşacak büyüme çerçevesinde müşterilerimize intermodal ve multimodal hizmet sunabilmek emeliyle terminal yatırımları da yapmayı öngörüyoruz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir