Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Malatya’ya ‘yerinde dönüşüm’ onayı

Malatya’ya ‘yerinde dönüşüm’ onayı

ateshaber ateshaber -
35 0

MALATYA (İGFA) – Bazı açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Pütürge İlçesi Tekederesi Mahallesini ziyaret edenMalatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan,burada Tekederesi Cami Açılışına katılarak vatandaşlarla bir ortaya geldi.

Pütürge’de Tekederesi Mahallesi’nde vatandaşlarla buluşan Lider Gürkan, vatandaşların istek ve taleplerini dinleyerek, meselelerin tahlili noktasında Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti. Ayrıyeten ilçeye yapılan yatırımlardan da bahseden Lider Gürkan, Malatya’nın 13 ilçesinin tamamında yol, asfalt, altyapı, üstyapı çalışmalarının aralıksız bir biçimde sürdürüldüğünü söyledi.

GÜRKAN,“MALATYA’DA YERİNDE DÖNÜŞÜM YAPILACAK”

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan sonra ağır tahribata uğrayan Malatya için beklenen müjde geldi. Lider Gürkan’ın zelzele mühleti boyunca yerinde dönüşüm prensibi içerisinde yürüttüğü çalışmalar kesin sonuca ulaştı ve Malatya’nın yerinde dönüşümü kesin olarak onaylandı.

Başkan Gürkan, yerinde dönüşümün birtakım kriterlerini ise şu halde açıkladı:

“6 Şubat’ta bir felaket yaşadık. 20 yıldır belediye lideriyim ve yaptırdığım binalarda hafif hasar bile yoktur. Tekrar ruhsat verdiğim binalarda hafif hasar vardır lakin orta yahut ağır hasarlı hiçbir bina yoktur. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızla görüştüm. Bizim sarsıntı ile alakalı yaptığımız çalışmalarımız göz önündedir. Yerinde dönüşüm dedik. Bütüncül plan dedik. Kentimizin kültürünü, kimliğini, hafızasını, omurgasını, demografik ve sosyolojik yapısını bozmayan bir kent anlayışıyla planlamanın yapılmasını söz ettik. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız, bizi aradı ve dedi ki ‘Başkanım Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında bir toplantı icra edildi. O toplantıda da şu muştuyu verebilirsin, Malatya’da yerinde dönüşüm yapılacak. Yerinde dönüşüm yapılan her konut malikine motamot TOKİ’de olduğu üzere hak sahiplerine verilen haklar tanınacak.’ Yani hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız Malatya’daki yaraların sarılması noktasında her mesken yaptırana 100-150 metrekare olan konutlara kadar 500 bin lira hibe, 500 bin lira kadar da faizsiz para verecek ve ödeme 10 sene içinde ödemesi olacak. 150 metrekarenin üzerindeki meskenler içinde yeniden 500 bin lira hibe 750 bin faizsiz 10 yıl ödemeli kredi verilecek. İnşallah bu güçle birlikte hem yerinde dönüşüm noktasında hem toplu konutların yapılarak, vatandaşımızın bir an önce sıcak yuvasına kavuşmasında değerli bir değişime ve dönüşüme el atmış olacağız. Yaşadığımız zelzeleler ulusal bir felaketti ve bu ulusal felaketi de fakat birlik, beraberlik içerisinde atlatabiliriz. Yaralarımızın sarılmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, devletimizin kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerimiz, hayır kurumlarımız hepsi el birliğiyle vatandaşımızın aç ve açıkta kalmaması noktasında ağır bir uğraş gösterdiler. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen hükümet üyelerimize ve tüm hayırsever kurum ve kuruluşlarımıza sonsuz müteşekkir olduğumu söz etmek istiyorum” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir