Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kapıkule’de büyük operasyon

Kapıkule’de büyük operasyon

ateshaber ateshaber -
27 0

Erdoğan DEMİR/ Keşan Postası (EDİRNE İGFA)
Yakalanan uyuşturucuya el konularak zehir tacirlerine geçit verilmedi. Edirne Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü grupları, ülkemize giriş yapmak üzere Kapıkule gümrük alanına gelen bir TIR’ı yapılan risk tahlili sonucu kuşkulu görerek X-Ray taramasına sevk etti. Direkt X-Ray sırasına girmesi gereken araç sıraya yönelmeyip boş bir alana hareket ederek park haline geçerken, çok geçmeden diğer bir TIR birebir aracın yanına gelerek park etti. Ardından üçüncü bir TIR da iki aracın önüne yanaşıp onları perdeleyecek formda park haline geçti.

Kaçakçılık usullerinde deneyimli olan Gümrük Koruma grupları yüksek teknolojiye sahip kamera sistemleri üzerinden bu kuşkulu hareketliliği saniye saniye takip etti. Yan yana duran iki aracın dorse kapaklarının açıldığının görülmesi üzerine takımlar araçlara seri formda müdahalede bulundu. Yük transferi yapmak üzere yan yana geldikleri anlaşılan araçlarda arama yapılarak araçlardan birisinin dorsesinde çok sayıda siyah bavul olduğu ve içlerinde uyuşturucu olduğundan şüphelenilen hususlar bulunduğu görüldü. Bavullardan çıkarılarak denetim edilen hususlardan numune alınarak yapılan tahlil ve ölçümler sonucu unsurların esrar, kokain ve ecstasy olduğu belirlenirken, operasyon sonucunda 306 kilo esrar, 52 kilo kokain ve numunelik ölçüde ecstasy ele geçirildi. Gümrük Koruma takımlarınca toplamda 358 kilo uyuşturucuya geçit verilmedi.

Genişletilen operasyonda uyuşturucu unsurların alıcısı olduğu tespit edilen şahısların meskeninde yapılan aramada meskenin uyuşturucu unsurların depolandığı ve dağıtımlarının yapıldığı yer olarak kullanıldığı anlaşıldı. Toplamda yedi kişinin göz altına alındığı olayla ilgili soruşturma Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam etmektedir.

Kaçakçılıkla gayrette uzman Gümrük Koruma takımları gerçekleştirdikleri tahliller ve aktif operasyon kabiliyeti sayesinde kaçakçılara adeta göz açtırmazken, gerçekleştirdikleri operasyonlarla zehir tacirlerine büyük darbeler indirmeye devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir