Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İstanbul’da uzun yıllardır atıl durumdaydı… Tasarım Müzesi’ne dönüştü

İstanbul’da uzun yıllardır atıl durumdaydı… Tasarım Müzesi’ne dönüştü

ateshaber ateshaber -
11 0

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fen İşleri Müdürlüğü, kentin değerli kültürel miras alanlarından Mimar Sinan eseri Süleymaniye sıra dükkanlarında titizlikle yürütülen onarım çalışmalarını tamamladı.

Şehrin asırlardır en esaslı ticaret alanlarından biri olan, UNESCO Dünya Mirası alanında bulunmasına rağmen yıllardır atıl kalan sıra dükkanlar, “İstanbul Tasarım Müzesi” olarak kapılarını açıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, kente kıymet katacak proje kapsamında, sanatkarlar ve tasarımcılarla buluştu. Saraçhane’deki ana yerleşkesindeki başkanlık katında gerçekleşen buluşmada konuşan Lider İmamoğlu, “Şehrimizin sanat ve tasarım alanında öne çıkan işlerini, her vakit en ön vitrinde tutma uğraşı içerisindeyiz. Siz değerli sanatçılarımızla, tasarımcılarımızla birlikte, kentimizin kültürel mirasına çok özel işler bırakacağımızdan hiç kuşkumuz yok” dedi.

“UZUN VAKİTTİR ATIL DURUMDAYDI”

Süleymaniye Camii ve Külliyesi’ni, “İstanbul’un en haşmetli ve en hoş noktalarından birisi” olarak niteleyen İmamoğlu, “İçine girdiğinizde etkilenmemek mümkün değil. Burası, İstanbul’da, UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Miras Listesi’ne kabul edilen dört bölgeden bir tanesi. Etrafı, son süreçte çok da olumlu etkilenmedi. Bilhassa burada düşünülen bir dönüşüm süreci, o bölgenin uzun yıllardır ne yazık ki harap bir halde bulunmasına sebep oldu. Orayla ilgili de ihtimamlı çalışmamız ve orayı en azından bir kısım dahi olsa doğrulara evirme noktasında ağır bir gayretimiz olduğunu belirtmek isterim. Mimar Sinan’ın ustalığını, dehasını burada elbette size anlatacak değilim. Burası, Sinan’ın bütün bu haşmetini hissettiren bir bölge. Tıpkı vakitte hareketli bir merkez üretilmiş burada vaktinde. Süleymaniye Camii’yle birlikte, ticaret alanlarıyla tahminen de bütün Osmanlı coğrafyasının en tesirli, en kalabalık, en ağır merkezlerinden birisi oldu. Fakat az evvel de söz ettiğim üzere, uzun vakittir atıl durumda ve ilgisiz kalan bir konumla bugünlere kadar gelmişti. Arkadaşlarımla birlikte, o bölgede birçok noktada mevcutta çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir