Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. İnşaat bölümü yükselişe geçiyor!

İnşaat bölümü yükselişe geçiyor!

ateshaber ateshaber -
33 0

ANKARA (İGFA) – Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat bölümü ve temaslı imalat ve hizmet dallarındaki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyuyor.

Hazır Beton Endeksi Mayıs Ayı Raporu’na nazaran, Faaliyet Endeksi yılın birinci 4 ayında kararsız devam ederken mayıs ayında yıl içerisindeki en yüksek bedeline ulaştı.

Beklenti Endeksi eşik pahanın üzerine çıkmayı başarmış görünürken, İnanç Endeksi ise hem beklentinin üzerinde seyretti ve hem de üst istikametli hareketine devam etti.

YUKARI İSTİKAMETLİ BİR İVMEYE İŞARET

Raporun sonuçlarını pahalandıran THBB İdare Konseyi Lideri Yavuz Işık, yılın birinci dört ayında kararsız devam eden Faaliyet Endeksi’nin mayıs ayında yıl içerisindeki en yüksek kıymetine ulaştığına dikkat çekerek “Rapor, inşaat kesiminde, geride bıraktığımız mayıs ayında üst taraflı bir ivmenin başladığına işaret etmektedir. Geçen yıla kıyasla tüm endeksler de inşaat bölümündeki canlanmayı ortaya koydu.” dedi.

Kentsel dönüşüm konusunda değerlendirmelerde bulunan Yavuz Işık, “Yeni başlayan ‘Yarısı Bizden’ kampanyasına olan ağır ilgi sonrasında, Sayın Cumhurbaşkanımızın kentsel dönüşüm konusunda daha kararlı adımlar atılacağını belirterek sarsıntıya sağlam olmayan, sel yahut afet tehlikesi altında olan binaların yenilenmesinin gerekliliği bir sefer daha lisana getirmesi, önümüzdeki devirde kentsel dönüşümün gündemde kalarak, ülke iktisadının en değerli başlıklarından biri olmaya devam edeceğinin göstergesidir. Hiç kuşkusuz ki bu süreçte inşaat kesimi de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. Hâlihazırda Üretici Fiyat Endeksi ile paralellik arz eden İnşaat Maliyet Endeksi’ndeki artışın birebir seyir ile devam etmesi, kentsel dönüşüm sürecinde, siyasetlerinin muvaffakiyetinin bir başka anahtarı olacaktır. Enflasyon ve faiz siyasetlerinin kentsel dönüşüm ile yakından ilgili olduğu, bundan sonrasında uygulamaya konulacak olan tüm kamusal siyasetlerin bu 2 kanal üzerinden de desteklenmesi gerektiğini unutmamak gerekmektedir.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir