Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. E-faturanın kullanım alanı genişliyor

E-faturanın kullanım alanı genişliyor

ateshaber ateshaber -
26 0

İSTANBUL (İGFA) – Gelir Yönetimi Başkanlığının (GİB) 509 Sıra Numaralı Vergi Adap Kanunu Genel Bildirimi ile elektronik evrakların kullanımı ve kontrolünde yapılan düzenleme ile kıymetli değişikliklere gidildi. Düzenleme ile e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye ve e-Defter başta olmak üzere, farklı dallarda hizmet veren işletmelerin elektronik doküman kullanımı zaruriliği için ciro limitleri düşürüldü.

Tebliğe nazaran; 2020 ve 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL, 2022 ve müteakip hesap periyotları için 3 milyon TL ve üzeri olan mükellefler, en geç 1 Temmuz 2023 tarihine kadar mecburî olarak e-Fatura’ya geçiş yapacak. Böylelikle kurum ve özel şirketlerle birlikte birçok esnaf ve sanatkar, e-Fatura sistemine dahil olacak.

ELEKTRONİK FATURA KESME LİMİTLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Geçtiğimiz devir, vergi mükellefi olanlara tıpkı gün içinde düzenlenen faturaların toplam fiyatının 5 bin TL’yi geçmesi (vergiler dahil) durumunda, vergi mükellefi olmayanlar için düzenlenen faturaların ise 30 bin TL’yi geçmesi durumunda (vergiler dahil), e-Arşiv Fatura kesilmesi koşulu bulunuyordu. Yapılan yeni düzenleme ile bu uygulamadaki limitler de değiştirildi. Buna nazaran; vergi mükellefi olmayanlara birebir gün içinde düzenlenen fatura meblağı 5 bin TL’ye indirilirken, vergi mükellefleri için ise bu fiyat 4 bin 400 TL olarak belirlendi.

YILDIZ: “BİRÇOK MARKA E-FATURA SİSTEMİNİN AVANTAJLI DÜNYASINA ADIM ATACAK”

GİB’in yeni düzenlemesiyle ilgili konuşan TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, Teknolojinin artık hayatımızın değişmez bir modülü haline gelmesine paralel olarak yapılan yasal düzenlemeler, ülkemizde elektronik evrak kullanım oranını her geçen gün daha da arttığına vurgu yaparak, “GİB tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte farklı bölümlerden birçok marka, esnaf ve sanatkarlar, e-Fatura sisteminin avantajlı dünyasına adım atacak. E-Fatura’ya geçiş mecburiliği bulunmayan lakin avantajlarından faydalanmak isteyen; anonim şirket, limited şirket, şahıs/gerçek şirket statüsüne sahip tüm fatura düzenleyen mükellefler de ciro kısıtlaması olmaksızın e-Fatura sistemine kolay kolay dahil olabilecek. Operasyonel kolaylık, maliyet tasarrufu ve yeşil yaklaşım avantajları düşünüldüğünde dijital dönüşümün bir mecburilik olmaktan çıkıp bir gereklilik haline geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

Dijital dönüşümün Türkiye’deki başkan kuruluşu TÜRKKEP; Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından 27 Eylül 2013 tarihinde e-Fatura Hizmet Sağlayıcısı (Özel Entegratör) olarak yetkilendirilen bir itimat kurum olduğunu tabir eden Yıldız, “TÜRKKEP olarak, yenilikçi tahlillerimizle şirketlerin ve kurumların dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırıyoruz. Kullanıcılarımıza daha kaliteli hizmeti çok daha avantajlı fiyatlarla sunuyoruz. Tüm kurumlarımız, dijital dönüşümünü TÜRKKEP güvenilirliği ile çarçabuk gerçekleştirebiliyor ve kurumsal hayatlarını kolaylaştırıyor. GİB tarafından yapılan son düzenlemeyle birlikte e-Fatura geçişlerinde büyük yoğunluk yaşanacağını düşünüyorum. Kurumlarımızın bu yoğunluğa yakalanmamaları ismine 1 Temmuz 2023 tarihini beklemeden evvel sisteme geçiş yapmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir