Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Doğal taş dalının Çin hasreti bitiyor

Doğal taş dalının Çin hasreti bitiyor

ateshaber ateshaber -
37 0

İZMİR (İGFA) – Doğal taş dalında dünyanın en büyük fuarı Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı 5-8 Haziran 2023 tarihleri ortasında doğal taş kesiminde büyük bir buluşmaya mesken sahipliği yapacak. Xiamen Fuarı’na Türkiye’den 60 ihracatçı firma katılıyor. 22 ülkeden 1.300 firmanın katılacağı fuarda Türk doğal taş ihracatçıları yabancı iştirakte başkan pozisyonda olacak.

Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Tertibini uzun yıllardır olduğu üzere bu yıl da Ege Maden İhracatçıları Birliği yapacak.

Çin’de pandeminin izlerinin büsbütün ortadan kalktığını, karantinaya son verildiğini, Çin’in 2023 yılının birinci çeyreğinde beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 4,5 büyüme suratı yakaladığını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, Türk doğal taş dalının son 20 yılda ağır ticari bağlar kurduğu Çinli ithalatçılarla uzun ortanın akabinde bir ortaya gelecek olmanın memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirdi.

Türk doğal taş kesiminin 2013 yılında Çin’e 981 milyon dolarlık ihracat potansiyeline ulaştığı bilgisini veren Alimoğlu, “Sonraki yıllarda Çin’de doğal taş stoklarının artması, inşaat bölümünün yavaşlaması ve son olarak pandemi üzere nedenlerle 2022 yılında Çin’de doğal taş ihracatımız 419 milyon dolara kadar geriledi. Çin pandemiyi aştı ve tekrar iktisatta eski günlerine dönme eğiliminde. Çin ekonomisindeki toparlanmanın Türk doğal taş kesiminin ihracat sayılarına olumlu yansımaları olmasını bekliyoruz. Çin’e ve dünyanın her tarafından gelen alıcılara doğal taş ihracatımızı arttırmak için tanıtım yapacağız, maksadımız katma pahalı ihracatımızı arttırmak, Çin’e ihracatta süreç içerisinde eski ihracat sayılarımıza ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir