Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. MAGAZİN
  4. »
  5. CSO’dan mükemmel müzik ziyafeti

CSO’dan mükemmel müzik ziyafeti

ateshaber ateshaber -
35 0

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Büyükşehir Belediyesinin 2008 yılında Türkiye’de birinci kere Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, hafriyat çalışmalarına takviye verdiği ve “Laodikya Batı Tiyatrosu Sizi Çağırıyor” projesi ile onarımını tamamladığı 2200 yıllık Laodikya Batı Tiyatrosu tarihi bir günü daha yaşadı. Denizli Valiliği ve Denizli Büyükşehir Belediyesinin mesken sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sahne aldı. 15 bin kişilik Batı Tiyatrosu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın verdiği konser ile yine seyircisiyle buluştu. Programa, Denizli Vali Vekili Mehmet Okur, Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, davetliler ve binlerce vatandaş katıldı. Konser programı öncesi davetlilere seslenen Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, 2200 yıl evvel inşa edilen Laodikya Batı Tiyatrosu’nun zelzelelerle birlikte son 1700 yıl atıl bir vaziyette kullanılamadığını söyledi. Birçok kurumla birlikte Batı Tiyatrosu’nu onarım yaparak Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak ayağa kaldırdıklarını ve aktiflik yapılabilir hale geldiğini söyledi.

Lider Zolan, “Sözümüzü tutmanın memnunluğunu yaşıyoruz”

Lider Osman Zolan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın bir müzik ziyafeti sunmak için kente geldiğini belirterek, sanatkarlara ve davetlerine icabet eden tüm hemşehrilerine teşekkür etti. Lider Zolan, “2 ay evvel Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezimizde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı konuk etmiştik. Orada sizlerin ağır talebi üzerine Laodikya Batı Tiyatrosu’nda sizlerle buluşmaları için davet etmiştik, sağ olsunlar bizleri kırmadılar. Kelamımızı tutmanın memnunluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

“Bu hoşluklar devam edecek”

Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde böylesine hoş aktiflikleri yapamaya devam edeceklerini vurgulayan Lider Zolan, “Cumhuriyetimizi anlamak ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün 1924 yılında bu orkestramızın ismini kendi bulunduğu makamla özdeşleştirmiş, ismi ‘Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ olsun demiş. O günden beri o isimle sanatlarını icra ediyor. İnşallah el ele vereceğiz. Cumhuriyetimize en üst düzeyde sahip çıkacağız. Atatürk’ümüze her vakit hürmetlerin en üstünde hürmet göstermeye devam edeceğiz. Bugün burada hür ve bağımsız yaşıyorsak Atatürk’ümüzün sayesindedir. Bunu hiçbir vakit unutmayacağız” diye konuştu. Lider Zolan, “Büyükşehir Belediyesi olarak birçok işleri yapıyoruz, birçok birincileri gerçekleştirdik. Sanatla, kültürle kentimiz her vakit üste çıkıyor. Sizlerin ilgisi ve hoşluğu epeyce bu hoşluklar devam edecek” diye kelamlarını tamamladı.

15 bin Denizlili Laodikya’da harika bir geceye tanıklık etti

Konuşmanın akabinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın sahne aldığı Şef Rengim Gökmen’in yönettiği, soprano Görkem Ezgi Yıldırım ile tenor Mert Süngü’nün etkileyici sesleriyle 15 bin kişilik Batı Tiyatrosu’nu hınca hınç dolduran binlerce Denizlili harika bir gece geçirdi. Konserin bitiminde binlerce davetli uzun mühlet Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatkarlarını ayakta alkışladı. Emek verenlere Denizli Vali Vekili Mehmet Okur ve Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan tarafından plaket takdimi yapıldı. Öte yandan konser öncesi Laodikya Antik Kenti’ne akın eden Denizlililer, rehberler eşliğinde antik kent hakkında bilgi aldı, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi, tarihi kentle buluştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir