Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. CHP’ye Demokratik Tüzük Daveti

CHP’ye Demokratik Tüzük Daveti

ateshaber ateshaber -
36 0

Erdoğan DEMİR/ Keşan Postası (EDİRNE İGFA)
Bildirgede parti içi demokrasi vurgusu ön plana çıkarken fevkalâde tüzük kurultayı talebi lisana getirildi.
Açıklamanın tamamı şu biçimde; “37. olağan kongrede seçilen ve bir kısmı hala vazifede olan vilayet liderlerinden kurultay delegelerinden 14 Mayıs 2023 ve 28 Mayıs 2023 seçimlerinin kıymetlendirilmesi sonucunda CHP genel merkezine ve kamuoyuna Demokrasi ve Adalet Hareketi olarak davet bildirgemizdir. 28 Mayıs 2023 seçimlerine büyük bir beklenti ile giren ancak seçim sonucunda büyük bir hayal kırıklığı ve ümitsizliğin yaşandığı partimizde bir çok noktada değişim kaçınılmaz bir hale gelmiştir. CHP’nin hiçbir devrinde CHP örgütleri bu kadar örselenmemiş bu kadar ikinci plana itilmemiştir. Seçilen 169 milletvekili içinde parlamentoya giren 37. devir seçilmiş ve aday olan vilayet ve ilçe liderlerinin oranı yalnızca yüzde 5’e tekabül etmektedir.

Bu bağlamda önceliğimiz tüzükte, demokratik tüzük olgusuyla değişiklik yapılmasıdır. Demokratik bir tüzük parti işçilerinin, partide siyaset yapan gençlerin, bayanların ve herkesin emeklerinin teminat altına alınması demektir. Hiçbir örgüt işçisinin bahtının bir kişinin yahut birkaç kişinin iki dudağı ortasında olmamasıdır. Bu emelle toplumsal demokrat bir partide tüzüğün demokratikleşmesi en değerli olgudur. Ayrıyeten üst seviye CHP takımlarının seçiminde liyakat, emek ve birikim ön planda olmalıdır. Bu takımların görevlendirilmesi Genel Başkan’ın isteğiyle değil Parti Meclisi’nin görevlendirmesi ile gerçekleştirilmelidir. Milletvekilleri, Belediye Liderleri, Belediye Meclis Üyeleri parti içi seçimlerle belirlenmelidir. Bu partide siyaset yapan herkesin emeğinin karşılığını alabilmesi ve geleceğe inançla bakabilmesi için demokratik tüzük zorunluluktur.

Partimizin toplumsal demokrasinin kozmik unsur ve kıymetlerine daha sıkı sarılarak, ekonomik ve toplumsal adalet hissini ön plana çıkartarak, toplumla ve sivil toplum örgütleri ile emekçi sınıfı ve emek cephesi ile daha sıkı bağlar kurması gerekmektedir. Bizler bu partide vazife yapmış ve hala vazife yapan vilayet liderleri olarak partimizin toplumsal demokrat unsurlara, emek cephesine daha hassas olmasını istiyoruz. Yapılacak olağan kurultayın demokratik bir tüzükle yapılması için ivedilikle harika bir tüzük kurultayı daveti yapıyoruz. Bu davetimize olumlu bir karşılık gelmezse mevcut tüzüğümüzün bize verdiği yetki ile imza sürecini kurultay delegeleri olarak başlatacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir